Przejdź do treści
08:51 Kujawsko-pomorskie: Przywrócono ruch na A1 w Nowych Marzach w kierunku Gdańska
08:00 Gdańsk: Akt oskarżenia przeciwko trzem gangsterom za nielegalną produkcję papierosów
06:52 USA: Administracja Trumpa zapowiedziała „zalanie” Nowego Jorku funkcjonariuszami ICE
06:35 Polska: We wtorek po południu Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komorowski podpisał ustawę ws. ratyfikacji konwencji antyprzemocowej

Źródło: Twitter@prezydentpl

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że podpisał ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację konwencji dot. zwalczania przemocy wobec kobiet. Zapowiedział, że podejmie decyzję o ratyfikacji dokumentu "bez niepotrzebnej zwłoki", po zbadaniu go od strony prawnej.

Komorowski podkreślił, że podpisanie ustawy nie jest jednoznaczne z podpisaniem samej konwencji. - Czekam na dokumenty, które mają być podpisane przez rząd, przez MSZ i przesłane do prezydenta, by dokończył proces ratyfikacji - mówił prezydent. Poinformował, że po otrzymaniu tych dokumentów będzie gotowy "stosunkowo szybko podjąć ostateczną decyzję w kwestii ratyfikacji". - Podejmę tę decyzję bez niepotrzebnej zwłoki - zapewnił.

Sprawa konwencji nie powinna być zakładnikiem kalendarza wyborczego

Zaznaczył, że konwencja wynika przede wszystkim z dążenia do poprawienia sytuacji ofiar przemocy. - Sprawa konwencji w moim przekonaniu nie powinna być zakładnikiem kalendarza wyborczego - zaznaczył Komorowski ubiegający się o reelekcję w majowych wyborach prezydenckich. Wyjaśnił, że oznacza to, iż "powinna być rozstrzygana tak, jak tego wymaga interes państwa, a prezydent nie powinien kierować się w tym przypadku żadnymi kalkulacjami politycznymi".

- Prezydent często musi podejmować decyzje niezależnie od tego, czy to jest dla niego korzystne, czy niekorzystne wyborczo czy politycznie. Po prostu są takie sprawy, które trzeba załatwić - mówił.

Nieprzystający język konwencji

Prezydent zaznaczył, że trwają badania prawników dotyczące konstytucyjności konwencji i jej wpływu na polski system prawny. Zaznaczył, że on nie dostrzega zagrożeń, jakie niosłaby z sobą ratyfikacja konwencji. - Nie dostrzegłem dzisiaj zagrożeń (...) negatywnymi skutkami dla polskiego systemu prawnego konwencji, która czeka na ratyfikację - powiedział prezydent. - Dostrzegam raczej pozytywny wpływ na polskie prawo. Przynajmniej w dwóch istotnych aspektach. Pierwszym: poprzez wprowadzenie zasady ścigania gwałtu z urzędu, a nie tylko na wniosek osoby poszkodowanej, oraz drugi: (...)prawo do usunięcia z mieszkania sprawcy, a nie ofiar - mówił.

Prezydent podkreślił, że dostrzega problem "niepełnego przystawania" języka i użytych w konwencji pojęć do polskich realiów". Zdaniem Komorowskiego konwencja jest adresowana raczej do "innych obszarów kulturowych", a użyty w niej język "może bardziej pasuje do innych wyznań, nie tyle do świata chrześcijańskiego". - I stąd prawdopodobnie jest tyle emocji wokół kwestii konwencji - ocenił Komorowski.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu ub. roku Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy. Sejm uchwalił ustawę ws. ratyfikacji konwencji Rady Europy 6 lutego. 5 marca ustawę poparł Senat. Prezydent miał 21 dni na podpisanie ustawy od dnia jej przedstawienia, a więc do 27 marca.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Konwencja budzi liczne kontrowersje; jej przeciwnicy obawiają się, że uderzy w tradycyjnie rozumianą rodzinę, a także polską tradycję i religię. Obawy budzą głównie zapisy o konieczności wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn oraz o tym, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja lub tzw. „honor" nie mogą być uznawane za usprawiedliwiające akty przemocy. Podpisanie ustawy zostało też szeroko skomentowane w internecie. Poniżej wpis redaktora naczelnego Telewizji Republika Tomasza Terlikowskiego.

Prezydent @Komorowski pokazał, gdzie ma nauczanie Kościoła. Czy pasterzom wystarczy odwagi, by jasno stwierdzić, co to dla niego oznacza?

— Tomasz Terlikowski (@tterlikowski) marzec 14, 2015

 

CZYTAJ TAKŻE:

Bp Dec do Komorowskiego: Jest Pan katolikiem od chwili chrztu, a zwolennikiem określonej partii od pewnego czasu

pap

Wiadomości

HIT! Sondaż dla Onetu pokazuje rozczarowanie Polaków rządem Tuska

Karolina Gilon WYRZUCONA po macierzyńskim?! Polsat odpowiada: "Nie ma to nic wspólnego z macierzyństwem"

SPRAWDŹ TO!

Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS. Ustalono, w jakim celu

Edyta Górniak ujawnia prawdę o swoim stanie zdrowia

Czarnek o rządzie Tuska: takiej służalczości wobec Niemiec nie było nigdy

Aktualne notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku. Tak wygląda sytuacja

Polki i Polacy w tych samych składach powalczą w finałach LN

Zbigniew Ziobro czeka na kolejny zabieg. Znamy datę!

Co może jeszcze zrobić Donald Tusk, by zaprzysiężenie Nawrockiego się nie odbyło?

Rodrygo za Diaza? Liverpool szykuje kolejny wielki transfer

Przedstawicieli LGBT gościmy chętnie, pieski też, ale jak przyjedziesz z dzieckiem, to "do widzenia, tam są drzwi"?

Islamiści grożą mu odcięciem głowy. Geert Wilders im odpowiedział

Netflix kręci nową "Lalkę"! Na TikToku furorę robią nagrania z planu. "Przeniosłam się w czasie!"

Śmierć Putina nie zakończy wojny w Ukrainie. Keupp ostrzega Europę

Służby medyczne na Ibizie nie nadążają: co czwarty pacjent to ofiara narkotyków

Najnowsze

HIT! Sondaż dla Onetu pokazuje rozczarowanie Polaków rządem Tuska

Przemysław Czarnek był gościem Radia Republika

Czarnek o rządzie Tuska: takiej służalczości wobec Niemiec nie było nigdy

Aktualne notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku. Tak wygląda sytuacja

Polki i Polacy w tych samych składach powalczą w finałach LN

Zbigniew Ziobro czeka na kolejny zabieg. Znamy datę!

Karolina Gilon WYRZUCONA po macierzyńskim?! Polsat odpowiada: "Nie ma to nic wspólnego z macierzyństwem"

SPRAWDŹ TO!

Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS. Ustalono, w jakim celu

Edyta Górniak ujawnia prawdę o swoim stanie zdrowia