Polska stara się być aktywna i szuka szans na nowych, atrakcyjnych rynkach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w środę podczas Forum Gospodarczego Polska-Izrael w Tel Awiwie. Jego zdaniem Izrael jest naturalnym partnerem naszego kraju.
- Staramy się być aktywni i szukać nowych szans tam, gdzie jest rozwój gospodarczy, gdzie rosną nowe, atrakcyjne rynki wschodzące - zapewniał polski prezydent. W tym kontekście zwrócił uwagę na swoją niedawną wizytę w Korei Południowej, planowaną wizytę w Zatoce Perskiej czy oficjalną podróż premiera Donalda Tuska do RPA i Zambii.
Prezydent wyraził przekonanie, że Izrael jest naturalnym partnerem dla Polski, "także w wymiarze biznesowym". - W biznesie nie ma rzeczy cenniejszej niż bezpośrednia znajomość ludzi, przekonanie, że znamy się na tyle, że możemy robić razem interesy - zaznaczył Komorowski.
W jego ocenie możliwa jest współpraca polskiego i izraelskiego biznesu m.in. w zakresie badań naukowych i nowoczesnych technologii. - Nasze kraje w sposób zdecydowany poprawiają poziom swojej atrakcyjności poprzez innowacyjność - zauważył Komorowski. Mówił także o pogłębieniu współpracy w przemyśle zbrojeniowym.
Towarzysząca prezydentowi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zaznaczyła, że rozmowy z Izraelczykami dotyczyć będą m.in. tworzenia funduszy dla młodych firm zajmujących się zaawansowaną technologią. - Mówi się, że na świecie są dwa, może trzy miejsca, gdzie warto iść z młodymi w spółki, w tym m.in. w Tel Awiwie - mówiła wiceszefowa resortu gospodarki.
Jak podkreśliła, w forum gospodarczym biorą udział przedstawiciele firm, które są polskimi hitami eksportowymi, w tym przedsiębiorstwa produkujące meble czy firmy spożywcze. - Mamy ze sobą też firmy turystyczne. Chcemy skierować zainteresowanie turystów izraelskich nie tylko na trudną historię, ale chcemy też pokazywać im nasz kraj nieco szerzej - dodała Antoniszyn-Klik.
- Właściwie możemy wejść we wszystkie obszary izraelskiego biznesu - ocenia prezydent organizacji Pracodawcy RP Andrzej Malinowski. Zwrócił uwagę m.in. na przemysł obronny, chemiczny, transport czy IT.
Malinowski poinformował, że w czasie wizyty podpisał porozumienie z izraelskim partnerem, stowarzyszeniem przemysłu Manufacturers' Association of Israel. - Umówiliśmy się, że co roku będziemy robić podsumowania (poświęcone ogólnej wymianie biznesowej między obu krajami), raz w Izraelu, raz w Polsce - dodał.
Jak zaznaczył, w skład delegacji biznesowej weszli przedstawiciele przedsiębiorstw, które już prowadzą intensywne rozmowy biznesowe ze stroną izraelską, m.in. PESA Bydgoszcz S.A.
Prezes tej firmy Tomasz Zaboklicki powiedział, że do tej pory rynkiem izraelskim interesowali się głównie Francuzi i Niemcy. - Polskie produkty mogą tu wiele zawojować, ale jest jeden warunek - lokalnej siły roboczej. Izraelczycy dbają o swój rynek pracy - mówił w rozmowie z dziennikarzami. Zaboklicki prowadzi rozmowy m.in. na temat dostaw sprzętu kolejowego i tramwajów.
mp, pap, fot. Kancelaria Prezydenta RP
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia