Przejdź do treści
14:19 Egipt anulował umowę z Rosją na dostawę myśliwców Su-35 z powodu przestarzałego radaru, podatnego na ataki elektronicznego zestawu bojowego i nieefektywnych silników, w które wyposażono samoloty
13:50 Gdańsk: na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Ewakuowano ok. 200 osób
13:32 W Niemczech spadła w pierwszym półroczu 2025 roku liczba złożonych wniosków o azyl. W UE przoduje Hiszpania, a tuż za nią plasuje się Francja
13:18 IMGW: w sobotę najcieplej będzie na zachodzie, tam temperatura wyniesie do 30 st. C. W niedzielę upały obejmą prawie cały kraj, z wyjątkiem północy. Na południowym wschodzie termometry wskażą do 32 st. C
12:42 Zachodniopomorskie: od poniedziałku zmiany organizacji ruchu w związku z przywróceniem kontroli granicznej
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kolejny dzień matur. Dziś język polski na poziomie rozszerzonym, kaszubski i łemkowski

Źródło: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu będą pisemne egzaminy z języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego. Wszystkie trzy egzaminy nie są obowiązkowe.

Chęć zdawania polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 57,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 21,3 proc. z nich.

Języki kaszubski i łemkowski należy do przedmiotów bardzo rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego deklaruje co roku kilkanaście osób w całym kraju, a z łemkowskiego tylko jedna lub dwie.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

Egzamin ustny nie jest obowiązkowy

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.

Matury w reżimie

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, na trzecim – język polski, na czwartym – geografia, na piątym – biologia.

Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Maturzysta może się odwołać

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

PAP

Wiadomości

Bodnar w panice, w Brukseli huczy od doniesień o prześladowaniach opozycji

Rewolwer: Trzecia Droga na rozdrożu. Hołownia marszałkiem bez klubu?

Giertych z kolejną paranoją. Wierzy w to, że KO zdobędzie samodzielną władzę, zapewnia, że nie nienawidzi PiS-u

Łukasz Brodzik: Tusk boi się zmiany

Bezczelność! Niemcy skarżą się, że Ruch Obrony Granic torpeduje ich politykę migracyjną

"Utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe". Tusk znów "czaruje", a koalicja 13 grudnia gnije od środka [KOMENTARZE]

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Pożar, panika, ranni [WIDEO]

Groźny wypadek. Powodem zapatrzenie w... telefon

Kulisy nocnego spotkania Hołowni. Szykuje się polityczny pogrzeb Tuska?

Hejt trwa! Lis: "Targowica zmieniła imię na Hołownia", "Hołownia to urodzony zdrajca" [KOMENTARZE]

Kolejny atak na Ukrainę. Tym razem Rosjanie wysłali 322 drony

Po ponad stu latach zakazu, znowu można kąpać się w Sekwanie

SG nie wpuściła imigranta z Niemiec do Polski. Niemiecka policja i tak go zostawiła na naszym terytorium!

Trump rozmawiał z Putinem o sankcjach, które może nałożyć na Rosję. Przywołał reakcję zbrodniarza

Tak źle jeszcze nie było. Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do najniżej notowanego poziomu

Najnowsze

Bodnar w panice, w Brukseli huczy od doniesień o prześladowaniach opozycji

Bezczelność! Niemcy skarżą się, że Ruch Obrony Granic torpeduje ich politykę migracyjną

"Utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe". Tusk znów "czaruje", a koalicja 13 grudnia gnije od środka [KOMENTARZE]

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Pożar, panika, ranni [WIDEO]

Groźny wypadek. Powodem zapatrzenie w... telefon

Rewolwer: Trzecia Droga na rozdrożu. Hołownia marszałkiem bez klubu?

Giertych z kolejną paranoją. Wierzy w to, że KO zdobędzie samodzielną władzę, zapewnia, że nie nienawidzi PiS-u

Łukasz Brodzik: Tusk boi się zmiany