Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami płynnymi i praniem brudnych pieniędzy. Zabezpieczono majątek na kwotę ponad 20 mln złotych.
W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od grudnia 2013 roku do lutego 2015 roku na terenie Dolnego Śląska i województwa lubuskiego. To kolejna afera, która wyszła na jaw teraz, a miała miejsce za czasów rządów koalicji PO-PSL.
Członkowie grupy przestępczej, zajmowali się popełnianiem oszustw podatkowych przy wykorzystaniu mechanizmu znikającego podatnika. Na skutek działania grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 30 milionów złotych.
Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania, na polecenie prokuratora, sześciu kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder: Grzegorza B., Tomasza J., Joanny B., Moniki J., Romana J. oraz Izabeli J. Doszło do tego 29 stycznia 2018 roku.
Po zatrzymaniu podejrzanych przeszukano zajmowane przez nich lokale i pomieszczenia, w tym miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Po doprowadzeniu zatrzymanych prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Dolnego Śląska, uszczupleń podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami i praniem pieniędzy na łączną kwotę przekraczającą 30 milionów złotych.
Prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu, w stosunku do trzech wiodących organizatorów przestępczego procederu, z wnioskiem o zastosowanie na okres trzech miesięcy tymczasowego aresztowania. Sąd, podzielając argumentację prokuratora, orzekł o tymczasowym areszcie.
W stosunku do trzech pozostałych podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe oraz dozory Policji.
W trakcie realizowanych do sprawy przeszukań w domach podejrzanych zabezpieczono znaczące kwoty środków pieniężnych w formie gotówkowej w wysokości 600 tysięcy złotych. W ramach dalszej analizy stanu majątkowego podejrzanych ujawniono kilkanaście nieruchomości będących ich własnością i własnością najbliższych, co do których możliwe było skorzystanie przepisów o zabezpieczeniu rozszerzonym. Skutkiem tego wydano pięć postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, w ramach których zabezpieczono kwotę 20 milionów 781 tysięcy 959 złotych.
Grupa przestępcza miała na celu wyłudzenie podatku #VAT w kwocie 50 milionów złotych oraz pranie brudnych pieniędzy w kwocie około 35 milionów złotych.
— PROKURATURA (@PK_GOV_PL) 30 stycznia 2018
Więcej: https://t.co/U6OpXCuLHp pic.twitter.com/zaxH2ZZq88
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Najnowsze
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Express Republiki | 09.11.2024 | Republika
Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko
"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą