Przejdź do treści
KE oceni sytuację w Polsce. Kowal: Zaskakująca decyzja. Byłem pewien, że do tego nie dojdzie
TELEWIZJA REPUBLIKA

Działania Komisji Europejskiej może odczuć każdy polski minister, który będzie załatwiał swoje sprawy w UE – mówił w TV Republika Paweł Kowal, komentując wczorajszą decyzję KE o wszczęciu pierwszej fazy procedury dotyczącej ochrony państwa prawa w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, iż działania KE zupełnie go zaskoczyły. – Byłem pewien, że do tego nie dojdzie – podkreślił.

– Dwuznaczność tej sytuacji polega na tym, że polityczne to jest bardzo mocny sygnał, ale faktycznie, to najlżejsza z możliwości, jakie leżały na stole – podkreślił Kowal. Jego zdaniem podczas wczorajszego posiedzenia komisarzy prawdopodobnie nie doszło do głosowania. – Wszystko odbyło się raczej w formie dyskusji – zaznaczył. CZYTAJ WIĘCEJ

– Jednomyślność w UE oznacza, że nikt nie był przeciw. W mojej ocenie sprawa Polski oczywiście nie dojdzie do ostatniego etapu (nałożenie sankcji - red.), natomiast jestem przeciwny całkowitemu ignorowaniu tego, co się wydarzyło. Członkowie rządu mogą to odczuć, ponieważ Komisja Europejska ma w swoich rękach wiele kompetencji m.in. dotyczących gospodarki, które mogą wpłynąć np. na polskie górnictwo – podkreślił.

Potrzebne wsparcie 

Kowal mówił, że kluczem całej sprawy są szczegóły dotyczące m.in. orzeczeń TK. – Sprawność negocjacyjna polskiej strony może dużo pomóc, ale rząd nie powinien ogłaszać wojny atomowej z KE – przekonywał, dodając, że podczas debaty na temat sytuacji w naszym kraju, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim 19 stycznia, szefowa polskiego rządu będzie potrzebowała wsparcia ze strony różnych frakcji politycznych.

– Jeżeli ktoś się spodziewa, że premier Szydło przekona tam wszystkich europosłów to się myli. W PE są członkowie skłonni do tego, by inaczej spojrzeć na zmiany w Polsce, dlatego warto z nimi rozmawiać. W moim przekonaniu należy sprowadzić tę sprawę do zaprezentowania rozwiązań prawnych oraz pokazać, jakie były warianty zmian w TK – mówił Kowal.

"Putinizacja Polski? Nie widzę żadnych analogii" 

Gość TV Republika odniósł się także do słów Martina Schulza. Przewodniczący PE powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że w naszym kraju postępuje putinizacja polityki. – Schulz jest szefem PE i powinien być lepiej zorientowany w sytuacji jaka panuje w Rosji, ponieważ ja nie widzę żadnych analogii wobec Polski – podkreślił Kowal. 

Były europoseł ocenił również zachowanie komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, która nie sprzeciwiła się decyzji KE. – To było oczywiście zachowanie nie na miejscu, szczególnie, że to pierwszy tego typu przypadek w historii. Konstrukcja prawna, na którą zgodziliśmy się w Traktacie Lizbońskim jest jednak taka, że członek komisji nie jest reprezentantem własnego kraju. Natomiast jeśli będziemy domagać się rezygnacji Bieńkowskiej, to automatycznie nadamy tym wydarzeniom wysoką rangę. Lepiej rozwiązać to w taki sposób, jak proponuje premier Szydło – oświadczył Kowal.

CZYTAJ TAKŻE:

Schulz o rozmowie z premier Szydło: Atmosfera była świetna

Lewandowski o decyzji KE: Polska otwiera zły rozdział w historii UE

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?