Język polski będzie utrzymany jako przedmiot egzaminacyjny na brytyjskiej maturze – poinformowało ministerstwo edukacji Wielkiej Brytanii. Od dłuższego czasu ta kwestia nie była rozstrzygnięta mimo zabiegów organizacji „Polska Macierz Szkolna” oraz ambasady RP przy wsparciu Polaków mieszkających na Wyspach.
„Polska Macierz Szkolna” to organizacja charytatywna, która wspiera rozwój ponad 130 polskich szkół w Wielkiej Brytanii. Od ponad roku walczyła o pozostawienie język polskiego na brytyjskiej maturze – zebrała aż 50 tysięcy podpisów pod petycją w tym celu. Podpisało się pod nią również 20 posłów do Izby Gmin. Początkowo brytyjskie władze zdecydowały, że od 2018 roku ten przedmiot nie będzie na maturze.
– Dzisiejsza decyzja to efekt wspólnych działań Polskiej Macierzy Szkolnej i Ambasady RP oraz bezprecedensowej mobilizacji polskiej społeczności – mówił, cytowany przez portal anglia.today, ambasador RP w Londynie Witold Sobków.
Sobków tłumaczył, że pozostawienie języka polskiego na brytyjskiej maturze to nie tylko kwestia tożsamości Polaków, ale również pragmatyzm. – Dwujęzyczność jest ważna dla Polaków nie tylko z powodów patriotycznych, ale może również odegrać istotną rolę w dialogu prowadzącym do wzajemnego zrozumienia między Polakami a społeczeństwem brytyjskim. Polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii i zakładamy, że liczba osób, które będą zdawały egzamin A-Level, będzie w przyszłości rosła. Możliwość uzyskania powszechnie uznawanych kwalifikacji językowych stanowi także wartość dla przyszłej kariery zawodowej uczniów – mówił ambasador.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii upamiętnili ofiary Katynia
Polacy planują strajk na Wyspach. "Jesteśmy istotnym element brytyjskiego społeczeństwa"
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie