Przejdź do treści
09:09 Śląskie: Właścicielka sklepu medycznego oskarżona o wyłudzanie refundacji z NFZ
08:35 Kraków: W nocy zamknięty dla ruchu tunel w Zielonkach na północnej obwodnicy
07:57 Ukraina: Zmasowany atak rosyjskich dronów na Charków. Co najmniej ośmioro rannych
07:01 Warszawa: Sprzedawali narkotyki przez aplikację, trafili do aresztu
06:54 RCB: w Otwocku i Karczewie woda niezdatna do spożycia i celów sanitarnych
06:26 USA: Prognozowane opady deszczu mogą doprowadzić do powodzi występujących raz na pokolenie
06:01 Wadowice: Rodzinne miasto Jana Pawła II uczci 20. rocznicę jego śmierci
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Jeszcze w tym roku na europejskim niebie będą latać amerykańskie myśliwce piątej generacji!

Źródło:

Jeszcze tego lata do Europy ponownie przylecą amerykańskie myśliwce piątej generacji, by doskonalić współdziałanie z sojusznikami – zapowiedział dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie gen. Tod D. Wolters.

 

Nie podał daty, miejsca stacjonowania ani typu samolotu. Podkreślił udział USAF w amerykańskich ćwiczeniach na Starym Kontynencie i zapewnił o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w NATO.

 

"Przed końcem lata znów powitamy w Europie amerykańskie samoloty piątej generacji. Będą współdziałać z siłami USA i sojuszników, także z ich samolotami piątej generacji, wykorzystując doświadczenia z poprzednich pobytów" – powiedział Wolters w telefonicznym briefingu dla międzynarodowych mediów.

 

"Nie mogę wskazać konkretnego typu samolotu, dat ani miejsc, ale celem jest, aby kolejny raz wprowadzić amerykański system piątej generacji na kontynent europejski. Da to sposobność, by doskonalić współdziałanie z innymi systemami piątej generacji, które już są w Europie, a także by poprawić naszą interoperacyjność z samolotami czwartej generacji" – dodał Wolters, który dowodzi USAF w Europie i Afryce.

 

Według niego nowe systemy uzupełniają flotę czwartej generacji, pozwalają na utrzymanie przewagi w powietrzu, a także "pomagają wypracować odpowiednią wielkość i mieszankę zdolności, by rywalizować, odstraszać i - w razie potrzeby – zwyciężać".

 

Amerykańskie samoloty piątej generacji – F-22 i F-35 – uczestniczyły już wcześniej w ćwiczeniach w Europie. Pierwsze egzemplarze z maszyn zamówionych przez państwa europejskie zostały dostarczone Norwegii, Włochom i Wielkiej Brytanii.

 

Pytany, czy niepokoi go zaprezentowana przed kilku dniami koncepcja nowego brytyjskiego myśliwca Tempest i ewentualny wpływ tego projektu na udział Wielkiej Brytanii w programie F-35 , Wolters podkreślił znaczenie współdziałania platform różnych generacji. "Jeśli Wielka Brytania zdecyduje, by rozwijać prace nad systemem, który mógłby się nazywać Tempest, mamy nadzieję, że będzie tak interopearcyjny jak to możliwe z samolotami, które kupiła i odebrała pierwsze z nich" – powiedział. Nawiązał tak do dostaw F-35 dla Wielkiej Brytanii. "Ważne, by przyszłe systemy były interoperacyjne z już istniejącymi systemami" – podkreślił Wolters.

 

Zwrócił uwagę na Inicjatywę Odstraszania w Europie (European Deterrence Initiative – EDI), podjętą w 2014 r. po aneksji Krymu przez Rosję, i na udział amerykańskich sił, w tym powietrznych, w ćwiczeniach w Europie.

 

"Działania w ramach EDI zwiększyły gotowość amerykańskich sił do wsparcia sojuszników, pozwalając na ostrzejszą odpowiedź na wszelką agresję, poprawiły naszą infrastrukturę i obecność w całej Europie, załogi mogą efektywniej współpracować" - powiedział amerykański dowódca.

 

Jak zauważył, fundusze EDI pozwoliły zwiększyć ilość amerykańskiego sprzętu, amunicji i paliw, i poczynić inwestycje takie, jak magazyny amunicji na Litwie, hangary i miejsca postojowe w Rumunii, modernizacja lotnisk na Węgrzech, Islandii i Słowacji. "Proponujemy budżet EDI, który dowodzi zaangażowania USA w NATO – z 4,7 mld w roku bieżącym do 6,5 mld dolarów na rok 2019" – zaznaczył Wolters.

 

Za najważniejsze zadanie dla amerykańskich sił w Europie uznał utrzymanie i podnoszenie gotowości. Przypomniał, że w tym roku Amerykanie uczestniczą w ponad 15 ćwiczeniach w Europie i Afryce. Zwrócił uwagę na niedawno zakończone w czerwcu ćwiczenia Baltops w regionie Bałtyku oraz Saber Strike w krajach bałtyckich i w Polsce. Podkreślił, że ze strony USAF uczestniczyli w nich lotnicy służby czynnej, Gwardii Narodowej i rezerwy.

Centrum Prasowe PAP

Wiadomości

Aplikacja Radia Republika teraz dostępna także na AppGallery!

32. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

Trzaskowski mówił, że "nie obiecywał" kwoty wolnej. Zobacz ten FILM

Rozbito dwa narkotykowe gangi i zlikwidowało sześć plantacji konopi

Karol Nawrocki a aborcja. Szef sztabu odpowiada: jest za życiem, ale...

Dziś premiera filmu „21.37” – w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Plan centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Val Kilmer nie żyje – Hollywood żegna legendarnego aktora

Uwaga! Woda niezdatna do picia w podwarszawskich miejscowościach

Gdy Papież odchodził do domu Ojca, on, obserwując jego śmierć, nawrócił się

Dlaczego Platforma Obywatelska wypuściła Ryszarda Cybę z więzienia?

TYLKO U NAS

20. rocznica śmierci Polaka, którego słowa wskazują drogę

20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 odszedł Jan Paweł II, wielki Papież i Polak

Musk o atakach: To "działania terrorystyczne na dużą skalę"

Rosyjska ofensywa. Straty większe niż możliwości produkcji

Najnowsze

Aplikacja Radia Republika teraz dostępna także na AppGallery!

Karol Nawrocki a aborcja. Szef sztabu odpowiada: jest za życiem, ale...

Dziś premiera filmu „21.37” – w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Plan centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Val Kilmer nie żyje – Hollywood żegna legendarnego aktora

32. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

Trzaskowski mówił, że "nie obiecywał" kwoty wolnej. Zobacz ten FILM

Rozbito dwa narkotykowe gangi i zlikwidowało sześć plantacji konopi