18,7 °C. Tak ciepło było dziś o 3 w nocy w Głuchołazach (Opolskie). To najwyższa temperatura zanotowana w Polsce południowej od początku pomiarów, informuje serwis Lubuscy Łowcy Burz w mediach społecznościowych. Słupki rtęci podskoczyły jeszcze wyżej na stacji IMGW Warszawa Okęcie. Rekord stycznia dla całej Polski wyniósł tam 18,9 st. C.
Nowy rekord temp. max dla Polski w styczniu oraz nowy rekord temp. max w okresie zimowym dla Warszawy został pobity = godzina 11:30.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 1, 2023
A temperatura wciąż delikatnie rośnie, do końca dnia wciąż daleko#IMGW #POLSKA #Warszawa #Okęcie #winter #Poland pic.twitter.com/tSofMXNYPL
Wysokie temperatury są też u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecka służba meteorologiczna (DWD) odnotowała najcieplejszy Sylwester od początku prowadzenia pomiarów pogodowych.
Także Nowy Rok rozpoczął się w RFN od niezwykle łagodnych temperatur dochodzących do 20 stopni w południowo-zachodniej części kraju. Dla reszty Niemiec DWD przewiduje maksymalne temperatury od 13 do 18 stopni.
Rok 2022 zakończył się najcieplejszym dniem w Niemczech od czasu rozpoczęcia pomiarów pogodowych w XIX wieku. DWD odnotowała w czterech miejscach rekordowe wartości dla 31 grudnia.
W Wielenbach w bawarskim okręgu Weilheim-Schongau około godz. 14 zmierzono 20,8 stopnia, a w Monachium - 20 stopni. W Badenii-Wirtembergii, w Muellheim koło Freiburga i w Ohlsbach, zmierzono 20,3 stopnia.
Według DWD, poprzednio najwyższa temperatura w Sylwestra wynosiła 17,0 stopni w 1961 roku w Muellheim. W 2021 roku we Fryburgu Bryzgowijskim było 16,9 stopnia ciepła, informuje w niedzielę telewizja ARD.