Jest 38 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej
„38 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej złożyło ślubowanie. Teraz młodych adeptów czeka szkolenie, po którym rozpoczną służbę. W przyszłym roku planowane jest wcielenie największej grupy w historii BiOSG - 200 osób” – przekazał rzecznik BiOSG por. Piotr Zakielarz.
Uroczystość ślubowania odbyła się przed głównym budynkiem komendy Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu. To już kolejna w tym roku grupa nowych funkcjonariuszy BiOSG.
Komendant BiOSG gen. bryg. SG Andrzej Popko pogratulował nowym funkcjonariuszom pozytywnego ukończenia wymagającego procesu rekrutacji. Zwrócił uwagę, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy, szczególnie w obecnych okolicznościach. Wskazał na wiele wyzwań, jakie czekają nowych adeptów na służbie.
Por. Piotr Zakielarz przekazał, że w grupie 38 nowo przyjętych mundurowych jest 10 kobiet. Większość nowych funkcjonariuszy to mieszkańcy Podkarpacia. „Piętnaście osób ma wykształcenie wyższe, pozostali średnie. Zdecydowana większość, bo aż 27 osób, ma mniej niż 30 lat, a najmłodsza trójka to dwudziestolatki” – wymienił rzecznik. Dodał, że w najbliższych dniach nowi funkcjonariusze wyjadą do jednego z ośrodków szkoleniowych SG, a po zakończeniu kursów rozpoczną służbę w placówkach SG na Podkarpaciu, głównie na przejściach granicznych w: Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku, a także w placówkach SG w Czarnej Górnej, Hermanowicach i Wojtkowej.
Zakielarz podkreślił, że nabór do służby w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej prowadzony jest w sposób ciągły. „W 2023 roku przyjęliśmy 135 nowych funkcjonariuszy, a w przyszłym roku planujemy wcielić do służby rekordową w historii BiOSG grupę 200 osób” - zapowiedział. W styczniu przyszłego roku planowane jest przyjęcie 40 osób, w maju 60 oraz we wrześniu i grudniu po 50 osób.
Ponadto kandydaci, którzy mają świadectwo dojrzałości oraz pozytywnie przejdą proces rekrutacji mogą również uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym na studia pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. „Łączny czas studiów w WSSG wyniesie 6 semestrów. Studia będą realizowane w formie stacjonarnej. Absolwent studiów otrzyma potwierdzający wykształcenie wyższe tytuł licencjata na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej oraz będzie mianowany na stopień młodszego chorążego Straży Granicznej” – wskazał Zakielarz.
BiOSG ochrania odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą o długości 238,9 km, oraz wewnętrznej granicy UE z Republiką Słowacką - 134km. W BiOSG służy ponad dwa tys. funkcjonariuszy. Realizują oni kontrolę graniczną w drogowych, kolejowych oraz lotniczych przejściach granicznych. Podkarpacki odcinek granicy państwowej to najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania fragment polskiej granicy.
BiOSG jako jedyny oddział SG w Polsce realizuje patrole konne. Pracują w nim konie rasy polski koń szlachetny półkrwi, które na co dzień wspierają w służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej. „Średnio na dobę odprawiamy ok. 30 tysięcy osób i ponad 6 tys. pojazdów. Od początku roku zatrzymaliśmy ponad 100 osób, które nielegalnie przekroczyły podkarpacki odcinek granicy z Ukrainy i Słowacji” – podał rzecznik.