Przejdź do treści
07:53 Lubelskie: Błoto pośniegowe utrudnia jazdę w regionie
07:43 Polska: IMGW ostrzega przed gołoledzią, są też alerty hydrologiczne
06:44 New York Times: Przygotowania do uderzenia na Iran, wydaje się, zostały wstrzymane
04:46 Hiszpania: Pożar w madryckiej restauracji w trakcie zabawy z zimnymi ogniami
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Koncerty Pawła Piekarczyka ŻARY - 16 stycznia, g. 17:00, Folwark Zamkowy, Folwarczna 3, Żary; GORZÓW WIELKOPOLSKI - 17 stycznia, g. 19, Wieczernik przy Parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski,ul. Pluty 7, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem 17.01 (sobota) godzina 18.00, Konstantynów Łódzki, ul. Kościelna 9 (sala parafialna)
Koncerty Pawła Piekarczyka SULĘCIN - 17 stycznia, g. 16, Sala parafialna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin; CZĘSTOCHOWA - 18 stycznia, g. 17, Częstochowa Aula Tygodnika „Niedziela” ul.3 Maja 12
Wydarzenie Warszawski Klub Gazety Polskiej i Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego zapraszają w środę, 14 stycznia o godzinie 18:00, na wieczór kolęd patriotycznych - od Powstania Listopadowego do Stanu Wojennego - do Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej 37
Wydarzenie Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 128 Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Słupsku zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, 17 stycznia, godz. 17, sala CIO w Słupsku, ul. Sienkiewicza 19
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 17 stycznia, g. 18:00, salka parafialna w Srebrnej przy Kościele Nawiedzenia NMP, ul. Kościelna 9, Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Łomży zaprasza na spotkanie z Marianem Kowalskim, 17 stycznia, g. 16:00, ul. Krzywe Koło 9, w auli kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie zaprasza na mszę św. w intencji Powstańców Styczniowych z okazji 163. rocznicy wybuchu Powstania, 18 stycznia godz. 9:00 w kościele Wniebowzięcia NMP we Mstowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Środzie Wielkopolskiej zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Michałem Wójcikiem, 17 stycznia, godz. 16:00, Restauracja "Turystyczna u Moniki", ul. Sportowa 2
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Żarynem, 16 stycznia, g. 17, Hotel Olimpic, ul. Hauke Bosaka, Puławy
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie Bielany-Żoliborz zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 18 stycznia, g. 12.30, Msza św. w Kościele pw. św. Józafata, ul. J. Waldorffa 1. Następnie przemarsz na Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Wydarzenie Klub "GP" Perth (Australia) zaprasza na film "Sprawiedliwość", 18.01, g. 10.30, sala w Plebanii w Maylands, 35 Eighth Ave. Do 08.02 wystawa pt. "Straty Wojenne Polski w II Wojnie Światowej spowodowane przez Niemców" sala Polskiego Ośr. Rzymskokatolickiego
Wydarzenie Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Woyciechowskim, autorem książki "Służby Specjalne"! Środa, 21 stycznia od 16:00 do 18:00, Warszawa, Al. Solidarności 129/131, wstęp wolny
Wydarzenie Krąg Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warszawa, 22 stycznia, g. 18:00 Msza Św. w Katedrze Polowej WP, 18:50 przemarsz pod Głaz i Krzyż Traugutta na Cytadeli na Apel Poległych, ul. Sanguszki / Zakroczymska
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Co zobaczymy na tegorocznym AirSHOW Radom?

Źródło: x.com/@WCRMinskMaz

Podczas tegorocznego AirSHOW w Radomiu będzie można zobaczyć samoloty bojowe F-16, Eurofightery, francuskie Rafale czy szwedzkie Gripeny. Podczas pokazów zaplanowane jest m.in. symboliczne pożegnanie maszyn Su-22, które niedługo zakończą służbę w polskim lotnictwie.

Kiedy odbędą się pokazy?

Tegoroczne pokazy lotnicze AirSHOW Radom odbędą się w weekend 30 i 31 sierpnia na lotnisku Sadków w Radomiu. Współorganizowane przez Agencję Mienia Wojskowego i inne struktury wojskowe organizowane od 1991 AirSHOW to jedna z największych imprez lotniczych w Polsce, koncentrująca się przede wszystkim na pokazie akrobacji lotniczych, wykonywanych przez zespoły z całego świata.

W tym roku organizatorzy AirSHOW spodziewają się ok. 180 tys. gości. Na pokazach pojawi się ponad 150 różnego typu statków powietrznych, spośród których ponad 100 będzie można zobaczyć w powietrzu.

Widzowie będą mogli zobaczyć dwa zespoły akrobatyczne latające na samolotach F-16 - polski Tiger Demo Team z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Poznania, a także grecką drużynę Demo Team „Zeus”. Akrobacje wykonywać będą także zespoły z Jordanii (Royal Jordanian Falcons) oraz słynny zespół akrobacyjny RAF (brytyjskich sił powietrznych) Red Arrows, latający na maszynach BAE Hawk.

Swoje maszyny zaprezentują także stacjonujący w Polsce sojusznicy; nad Radomiem zobaczyć będzie można m.in. szwedzkie myśliwce JAS 39 Gripen, szwedzkie samoloty Rafale oraz wykorzystywane przez szereg europejskich państw - w tym Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Hiszpanię - samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon.

- Podczas tegorocznej edycji AirSHOW zobaczymy jednocześnie trzy myśliwce Eurofighter Typhoon – każdy z innego kraju – mówi cytowany w komunikacie organizatorów rzecznik AirSHOW por. Marcin Helak.

 

Oprócz nowych maszyn zobaczymy także te starsze...

Na radomskiej imprezie nie zabraknie również starszych maszyn - w tym samoloty myśliwsko-bombowe F-4 Phantom, produkowane od lat 60. do 90. ub. wieku przez amerykańską firmę McDonnell Douglas. Tego typu maszyny stały się w okresie zimnej wojny jednym z podstawowych typów samolotów bojowych US Air Force; obecnie wciąż wykorzystywane są jeszcze przez kilka państw.

Wśród starszych maszyn zaprezentują się też samoloty znane z polskich Sił Powietrznych - w tym myśliwce MiG-29 i samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, które wciąż służą w bazie w zachodniopomorskim Świdwinie. Tegoroczne AirSHOW ma być swego rodzaju symbolicznym pożegnaniem z obecnymi w Polsce od 40 lat, a obecnie zupełnie już przestarzałymi Su-22, które w tym roku są wycofywane ze służby, a w najbliższym czasie będą zastępowane przez nowoczesne samoloty, takie jak F-35.

 

„Na widzów czeka symulacja uderzenia na cele naziemne w wykonaniu tego myśliwsko-bombowy samolotu. Będzie to pożegnalny występ legendarnego Su-22 - maszyny, która przez ponad 40 lat była dumą polskiego lotnictwa, symbolem siły i niezawodności. Dodatkowo w niedzielę towarzyszyć mu będą inne samoloty odrzutowe: MiG-29 i FA-50, zapewniające wsparcie z powietrza. Su-22 pojawi się również w strefie wystawy statycznej, gdzie z bliska będzie można przyjrzeć się tej maszynie oraz spotkać się z jej pilotami i obsługą” 

- zapowiadają organizatorzy AirSHOW.

 

Poza pokazami lotniczymi w planach jest również wystawa statyczna. Zobaczyć będzie na niej można F-16, samoloty szkolno-bojowe FA-50 i szkolne M-346 „Bieliki”, a także MiG-29 i Su-22. Obecne będą też większe maszyny transportowe - w tym rządowy Boeing 737 oraz wojskowe transportowce C-130 Hercules i C-295 Casa, a także śmigłowce: AW-101, AW- 149, S-70i Black Hawk, W-3 Sokół, Mi-24 czy Mi-17.

Na AirSHOW odbędzie się również nocny pokaz dronów - jak zapowiadają organizatorzy, tworzone przez rój 700 dronów figury świetlne będą osiągać ponad 220 metrów szerokości, a całość będzie zawierała efekty animacji 3D, rozbudowaną choreografią świetlną oraz skomponowaną specjalnie na tę okazję muzykę. Pokaz ma pokrótce przedstawiać m.in. historię polskiego lotnictwa.

Swój pokaz będzie miał także zespół Phoenix Paramotor Display Team, latający na motoparalotniach. W tym pokazie zastosowane zostanie m.in. zaawansowane oświetlenie LED i zsynchronizowane efekty pirotechniczne. „Tworzą spektakularne pokazy lotnicze, łącząc pasję, precyzję i innowacyjność. Każdy ich występ jest perfekcyjnie zaplanowaną choreografią, podczas której aktywowanych jest ponad 15 tysięcy ładunków pirotechnicznych” - zapowiadają organizatorzy.

XVIII edycja AirSHOW Radom 2025 poświęcona będzie 100. rocznicy istnienia Szkoły Orląt (obecnie Lotniczej Akademii Wojskowej), a jej ambasadorem jest Zespół Akrobacyjny ORLIK z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Głównymi organizatorami imprezy są: Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

AirSHOW w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju i jedna z większych w Europie, organizowana zwykle co dwa lata. 

 

Źródło: Republika, x.com, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Lider polskiej prawicy. Polacy wskazali DWA nazwiska [SONDAŻ]

Znęcali się nad 17-letnim kolegą. Już nie będą!

Sakiewicz: próba aresztowania Ziobry, to próba zabicia go

TVP w likwidacji ogłosiło listę uczestników polskich preselekcji do Eurowizji. Wcześniej kilku artystów wycofało się z udziału

Znamy prognozę pogody na 15 i 16 stycznia!

Dlaczego władzy przeszkadza hasło "raz sierpem, raz młotem"?

Nowa prezydent Wenezueli: otwieramy się na nowy okres polityczny

Fala sprzeciwu na Wyspach. Keir Starmer kapituluje

USA: Senat zdecydował o interwencji zbrojnej w Wenezueli

Zarzuciła Starmerowi cenzurę. Nie wjedzie do Wielkiej Brytanii

Trump rozmawiał z p.o. Prezydenta Wenezueli. Szokujący efekt

Porwali 21-latkę, by zmusić ją do małżeństwa z wujem

Islamizacja Europy trwa. KFC wprowadza restauracje wyłącznie halal

Spec. wysłannik UE ds. rozmów z Rosją to "powielanie starych błędów"

Trump wspiera Nigerię w walce z Boko Haram i ISIS

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Lider polskiej prawicy. Polacy wskazali DWA nazwiska [SONDAŻ]

Znamy prognozę pogody na 15 i 16 stycznia!

Dlaczego władzy przeszkadza hasło "raz sierpem, raz młotem"?

Nowa prezydent Wenezueli: otwieramy się na nowy okres polityczny

Keir Starmer

Fala sprzeciwu na Wyspach. Keir Starmer kapituluje

Znęcali się nad 17-letnim kolegą. Już nie będą!

Tomasz Sakiewicz w Radiu Republika

Sakiewicz: próba aresztowania Ziobry, to próba zabicia go

TVP w likwidacji ogłosiło listę uczestników polskich preselekcji do Eurowizji. Wcześniej kilku artystów wycofało się z udziału