W Polsce w przeciągu ostatnich 30 lat gwałtownie wzrosła liczba rozwodów. Podaje się, że aż 1,5 miliona dzieci żyje w rozbitych rodzinach. Rząd, aby zapobiec rosnącej liczbie rozwodów, wprowadził projekt ustawy nr UD261, która ma na celu pojednać małżonków posiadających dzieci. Projekt zakłada przekształcenie trzech ustaw z kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Na stronie Rządowego Centrum Leglislacji opublikowano regulacje, która zakłada wprowadzenie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych w wysokości od 21 proc. ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę na pierwsze dziecko do 13 proc. tej kwoty na piąte i każde kolejne dziecko oraz ustanowienie rodzinnego postępowania informacyjnego.
- Dla małoletniego dziecka rozwód rodziców jest katastrofą. Rodzinne postępowanie informacyjne może przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę rozwodów, dając rodzicom szansę na pojednanie i chroniąc dzieci przed tą tragedią – mówi Nikodem Bernaciak, analityk Ordo Iuris.
Jak podają analizy w ciągu ostatnich 30 lat wskaźnik rozwodów, na tysiąc nowo zawartych małżeństw wzrósł z prawie 170 w 1990 r. do około 350 w 2020 r. Liczba dzieci, która doświadczyła rozwodu rodziców, w 2020 roku podwoiła się. Sprawa ta niesie się na szeroką skalę konsekwencji, pomiędzy 1990 – 2020 roku ponad 1,5 miliona dzieci doświadczyło separacji rodziców.
Instytut Ordo Iuris w ramach projektu prorodzinnych zaproponował przywrócenie posiedzeń pojednawczych, który częściowo wprowadzony będzie w projekcie nr UD261. Nowa instytucja działania pragnie zjednoczenia rodzin. Ustawa może przyczynić się do istotnego ograniczenia skali rozwodów.