Kuriozalne zadanie pojawiło się na maturze próbnej z WOS. Uczniowie mieli rozstrzygnąć, czy mężczyzna pochylony nad wózkiem z dzieckiem ilustruje tradycyjny model rodziny. Odpowiedź brzmiała "nie". Powód? Opieka nad dziećmi to zadanie kobiety!
Jedno z pytań, na które mieli odpowiedzieć uczniowie klas maturalnych, którzy wybrali wiedzę o społeczeństwie zostało zilustrowane zdjęciem przedstawiającym mężczyznę, który pochyla się nad niemowlęciem znajdującym się w wózku. Pytanie brzmiało: „Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii”.
Poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi „Nie, to nie jest rodzina tradycyjna”. Autorzy testu podali przykładowe uzasadnienie odpowiedzi: „Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz”.
Fala krytyki i oburzenia
Egzaminator i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie cytowany przez portal wp.pl tłumaczy, że zgłosił się w sprawie pytania do autorów arkusza egzaminacyjnego, ponieważ myślał, że jest to pomyłka. W jego klasie spośród kilkunastu uczniów nikt nie odpowiedział poprawnie (według autorów) na to pytanie.
–Pojawiały się różne odpowiedzi: że jest to samotny ojciec lub ojciec, który wybrał się na spacer z dzieckiem. Żaden z uczniów nie był jednak w stanie wyjaśnić, dlaczego mężczyzna z dzieckiem stanowi wyłamanie się z tradycji – tłumaczył.
Zadanie egzaminacyjne nie spodobało się też częśći rodziców maturzystów.
– Widziałam już w podręcznikach różne kontrowersyjne pytania, ale to jest kuriozum – mówi Anna, matka, której dziecko w tym roku będzie zdawać maturę. – Co dziwnego jest w ojcu, który opiekuje się dzieckiem? - pyta kobieta.
Definicja sprzed ponad 60 lat
– Według współczesnej socjologii, tradycyjny model rodziny to taki, w którym oboje partnerów pracuje, opiekuje się dziećmi i dzieli obowiązki - wyjaśnia Grzegorz, który uczy WOS-u od ponad 20 lat. - Jeśli weźmiemy stary podręcznik z lat 50. XX wieku, to tam faktycznie przeczytamy, że rodzina tradycyjna to model patriarchalny, gdzie mężczyzna utrzymuje wszystkich członków i reprezentuje ich w społeczeństwie.