Przejdź do treści

Ireneusz Kaczmarek: Diagnoza jest taka, że jesteśmy na wojnie

Źródło: Telewizja Republika

O tym, czy dziś w Polsce jesteśmy bezpiecznie, redaktor Ewa Stankiewicz rozmawiała z założycielem fundacji Obrona Terytorialna, instruktorem sztuki przetrwania, Ireneuszem Kaczmarkiem. - Diagnoza jest taka, że jesteśmy na wojnie. Na wojnie informacyjnej. 7-latek czy 9-latek ma swobodny dostęp do internetu i jest cały czas na wojnie, która pierze mu mózg - oznajmił Kaczmarek.

Czy przeciętny Jan Kowalski może czuć się bezpiecznie w swoim kraju? - zapytała na początku programu redaktor Stankiewicz. Gość stwierdził, że powinniśmy zawsze liczyć się z tym, że możemy zostać zaatakowani. Powiedział także, kiedy będziemy mogli czuć się bezpieczni.

- Musimy liczyć się z tym, że nasz kraj może zostać zaatakowany. Na przestrzeni dziejów, zdarzało się to wielokrotnie. Mamy trudne położenie geopolityczne które daje nam atuty ale i sprawia zagrożenia. Będziemy bezpieczni wtedy, gdy będziemy silniejsi od naszych potencjalnych przeciwników i kiedy będziemy mieli przewagę. Zasada jest taka, że jeżeli jesteś silniejszy, oddziałujesz skuteczniej by utrzymać pokój – stwierdził Kaczmarek.

Założyciel fundacji Obrona Terytorialna powiedział także, jak budować realne bezpieczeństwo dla obywateli naszego kraju.

- Polska nie może sobie pozwolić na samodzielną obronę bez sojuszu. Cieszę się, że obecna władza postawiła w tej kwestii na USA. To najlepsze rozwiązanie. Musimy też budować własną siłę. Rozwijać przemysł zbrojeniowy, modernizować armię w zakresie jakości. Cieszy mnie, budowanie wojsk obrony terytorialnej, które zwiększą liczbę żołnierzy o ok. 50 proc. Etatyzm nawet w naszym wojsku wciąż istnieje. WOT są armią ochotniczą, oddolną obywatelską elastyczną autentyczną armią która niszczy etatyzm wojskowy – stwierdził.

- Sytuacja się oczywiście poprawia, przede wszystkim są to zasługi byłego ministra Antoniego Macierewicza. Jak czas pokazał, dokonał znakomitych wyborów personalnych. Na czele WOT stanął znakomity generał Wiesław Kukuła – dodał Kaczmarek.

Redaktor Stankiewicz, zastanawiał się, czy tak naprawdę możemy czuć się bezpiecznie w Polsce. Współtwórca Wojsk Obrony Terytorialnej stwierdził z całą pewnością, że nie.

- Na dzień dzisiejszy moim zdaniem nie. Raporty chociażby z USA alarmuje, że stopień rozbudowania dowództw i siły bojowej kolejnych dywizji na kierunku uderzenia Rosyjskiego na Ukrainę, wskazuje, że Rosjanie zdobywają przewagę. Raport sugeruje zaangażowanie w wyrównanie sił. Przestańmy żyć w świecie z przekonaniem, że jest XXI wiek i nic się nie stanie. Musimy stworzyć realne warunki, by nikt nie odważył się nas zaatakować – stwierdził.

Ireneusz Kaczmarek wskazał w rozmowie z redaktor Ewą Stankiewicz, że najważniejsze jest, by zbudować podstawę – fundament do realnego tworzenia poczucia bezpieczeństwa w kraju. Wskazał, że od pierwszych lat, dzieci w szkole powinny być uczone podstaw bezpieczeństwa.

- Bez fundamentu nic nie będzie. Należy szkolić obywateli i ich zbroić. Nauka taktyki, współdziałania, udzielania pomocy i działania zespołowego. Szkoła to najlepsze miejsce, by to realizować. Nawet Patrioty bez podstaw nic nie dadzą – oznajmił.

Kaczmarek wskazał, że należałoby połączyć konstytucyjny obowiązek szkolny oraz bronienia ojczyzny w jeden i od szkoły podstawowej, uczyć dzieci realnych umiejętności które stworzą silne społeczeństwo.

- Obecnie mamy szkołę teoretyczną. To nie jest szkoła życia. Młody człowiek powinien być nauczony jak prowadzić domowy budżet czy firmę ale przede wszystkim kluczowa jest egzystencja narodu. Ona się opiera o roztropność i męstwo, więc należy kształtować te cnoty, ale i kształtować konkretne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa od 7. do 18. roku życia.

- Obecna sytuacja jest tragiczna. Opracowaliśmy jako fundacja dokument z którego wychodzą założenia by wprowadzić edukację w zakresie bezpieczeństwa i obronności - powiedział.

- Ważne jest też cyberbezpieczeństwo. Oddziaływanie internetowe, trollowanie armii rosyjskich niszczy fundamenty narodu. Obserwujemy to w całej europie. Jeśli my nic nie będziemy w tym kierunku robić, to znajdziemy się w tym samym miejscu co zachodnie kraje – stwierdził.

- Diagnoza jest taka, że jesteśmy na wojnie. Na wojnie informacyjnej. 7-latek czy 9-latek ma dostęp swobodny do internetu i jest cały czas na wojnie która mu pierze mózg. To się odbywa w przeróżny sposób, np. przez niestosowne filmy animowanie (...) Jest tam podkopywanie wszystkich wartości o jakie walczymy. Promuje się tam zwyrodniałą seksualność, narkotyki, opluwanie się wzajemnie i propaguje. (…) Jeśli nowe pokolenie będzie wyrastało na antywartościach, nie będzie możliwości by ktoś poświęcił się w przyszłości za innych – powiedział Kaczmarek.

Twórca fundacji Obrony Terytorialnej podzielił się swoimi przemyśleniami odnośnie tego, czego dzieci powinny być uczone od najmłodszych lat.

- Przygotowania do życia oczywiście. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, nie ma go w ogóle. Należy nauczyć sortowania treści, by nie poddać się dezinformacji. Nauczyć korzystania ze świata informacji w internecie. Taki człowiek łatwo może zostać zwiedzony. Dalej, takie kwestie jak surwiwal, zdrowie, które można robić gruntownie, mówiąc o żywieniu. Weźmy się poważnie za kształtowanie młodych ludzi, uczmy ich mądrego i samodzielnego funkcjonowania – stwierdził.

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Najnowsze

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro