W środę w Senacie odbyła się 14. godzinna dyskusja nad rządowym projektem ustawy o leczeniu niepłodności. W trakcie wystąpień padło wiele zarzutów, w tym o nierzetelne prace komisji zdrowia, która zarekomendowała w ubiegłym tygodniu odrzucenie ustawy.
W środę senatorowie dyskutowali zarówno nad zgłoszonymi poprawkami, wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek jak i nad odrzuceniem projektu w całości. Debata na temat ustawy o leczeniu niepłodności rozpoczęła się w środę po godz. 11, a zakończyła dopiero około godz. 1 w nocy.
Sprawozdawcą prac komisji zdrowia nad ustawą był senator Stanisław Kopeć (niezależny, wcześniej PO).
"Ustawa o charakterze eugenicznym"
W trakcie obrad doszło do wielu emocjonalnym wystąpień, a sam projekt został stanowczo skrytykowany przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości. – Do barbarzyństwa, do ustawy o charakterze eugenicznej, bo ona ma rysy eugeniczne, i do ustawy która dyskryminuje życie ludzie ze względu na sposób poczęcia, ręki nie przyłożę – mówił senator PiS Jan Maria Jackowski. Swój sprzeciw zapowiedział też m.in. senator Stanisław Kogut (PiS) i Bogdan Pęk (PiS).
Pęk w dyskusji zwrócił m.in. uwagę, że przegłosowanie ustawy oznaczałoby odrzucenie prawa moralnego, co w konsekwencji prowadzi do "zapaści cywilizacyjnej i degrengolady ludzkości".
Inny senator PiS Czesław Ryszka podkreślił też, że projekt ten pokazuje, że "ustawodawca zakpił sobie z orzecznictwa polskiego Trybunału Konstytucyjnego i unijnego Trybunału Sprawiedliwości", ponieważ obydwie te instytucje "chronią status zarodka ludzkiego nadając mu od momentu poczęcia prawnie chronioną godność".
Komorowski sprawdzi konstytucyjności projektu
W środę prezydent Komorowski poinformował że wysłał list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o sprawdzenie konstytucyjności projektu. Prezydent podkreślił, że również on sam ma pewne zastrzeżenia co do zgodności ustawy z polskim prawem. Zarekomendował, aby Borusewicz możliwie szybko zajął się wyjaśnieniem tej kwestii.
– Jestem pełen dobrej woli, jeśli chodzi o możliwość podpisania ustawy o in vitro, ale warunkiem jest jej konstytucyjność – mówił przebywający w Berlinie Bronisław Komorowski.
Senat wznowi swoje obrady dzisiaj o godzinie 9.00 od rozpatrzenia m.in. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim.
Czytaj więcej:
Senyszyn: Nie zamraża się ludzi, tylko zapłodnione komórki jajowe. To zupełnie co innego
Episkopat apeluje do senatorów o odrzucenie ustawy "o leczeniu niepłodności"