Przejdź do treści
22:20 Warszawa: w wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - reżyser, jeden z najbardziej oryginalnych twórców widowisk plastycznych w Polsce, w latach 2003-2011 dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu
22:04 Warszawa: sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Wisłostradzie
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Gliński: obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Źródło: Fot. PAP/Radek Pietruszka

23 sierpnia – w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow między Niemcami a Związkiem Sowieckim – obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Przypomina o tym akcja "Pamiętaj. 23 sierpnia" – napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński.

Jak wyjaśnił Gliński, o tym szczególnym dniu przypomina kampania społeczna organizowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS).

"Akcja +Pamiętaj. 23 sierpnia+ ma na celu przybliżenie historii osób, które zostały pokrzywdzone przez systemy totalitarne – komunizm czy nazizm. W tym roku jej bohaterami są Milada Horakova i Kazimierz Moczarski" - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Przypomniano, że 23 sierpnia 1939 roku Niemcy i Związek Sowiecki podpisały układ, który "otworzył drogę do II wojny światowej i wszystkich jej konsekwencji, m.in. obozów koncentracyjnych, krematoriów i gułagów, a potem długich lat +zimnej wojny+, które dla wielu społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczały dalsze zniewolenie".

Zwrócono uwagę, że ENRS co roku aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. "Poprzez spoty prezentujące losy jednostkowych bohaterów nie tylko pragnie przybliżyć znaczenie minionych wydarzeń, ale przede wszystkim, patrząc przez pryzmat losów jednostki, oddaje hołd wszystkim, którzy doświadczyli przemocy i prześladowań dokonywanych w imię zbrodniczych idei" - podkreślono na stronie MKiDN.

Bohaterka tegorocznej kampanii "Pamiętaj. 23 sierpnia" Milada Horakova to czeska polityk i członek podziemnego ruchu oporu podczas II wojny światowej. "Jest ofiarą morderstwa sądowego popełnionego przez partię komunistyczną na podstawie sfabrykowanych zarzutów o spisek i zdradę. Pomimo apeli o łaskę wystosowanych do władz m.in. przez Winstona Churchilla i Alberta Einsteina ówczesny prezydent Czechosłowacji, Klement Gottwald, utrzymał wyrok" - czytamy na stronie MKiDN.

Rankiem 27 czerwca 1950 r. Horakova została stracona przez powieszenie. W czasie Praskiej Wiosny w 1968 r. rozpoczął się proces jej rehabilitacji, zakończony rok po aksamitnej rewolucji 1989 r.

Kazimierz Moczarski był dziennikarzem i pisarzem, autorem słynnej książki "Rozmowy z katem". Podczas II wojny światowej aktywnie działał w Armii Krajowej. W sierpniu 1945 r. został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na 10 lat więzienia.

"W 1949 r. rozpoczęła się przeciw niemu nowa runda przesłuchań, w wyniku których został skazany na śmierć. W liście do sądu Moczarski wymieniał 49 zastosowanych wobec niego rodzajów tortur, w tym m.in. osadzenie go w jednej celi z niemieckim dowódcą SS Juergenem Stroopem, odpowiedzialnym za likwidację getta żydowskiego w Warszawie. Po śmierci Stalina w 1953 r. wyrok na Moczarskiego zamieniono na dożywocie, ale nie poinformowano go o tym przez kolejne dwa i pół roku" - czytamy na stronie MKiDN.

W kwietniu 1956 r. Moczarski został zwolniony po 11 latach więzienia i zrehabilitowany.

Jak wyjaśniono na stronie MKiDN, spoty poświęcone Miladzie Horakovej i Kazimierzowi Moczarskiemu dołączą do filmów przygotowanych przez ENRS w poprzednich latach, przybliżających losy Juliany Zarchi – Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, prześladowanej za pochodzenie; Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego – pary zakochanych, których uczucie połączyło w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau; Petera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej 1956 r.

Wszystkie filmy są dostępne także na profilu ESPS na YouTube: https://bit.ly/Remember23August.

Przypomniano, że "ważnym elementem kampanii są przypinki z czarną wstążką". W minionych latach ENRS dystrybuowała je w muzeach i miejscach pamięci w całej Europie. W tym roku, z uwagi na zagrożenie wywołane pandemią wirusa COVID-19, rekomenduje pobranie elektronicznej wersji przypinki pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku, którą można znaleźć na fanpage'u ESPS: www.facebook.com/enrs.eu lub pobrać korzystając z linku: https://bit.ly/23_August_join_us.

MKiDN przypomniało, że 26 sierpnia odbędzie się debata pt. "W labiryncie polityki pamięci. Pakt Ribbentrop-Mołotow: wspólnota i różnorodność perspektyw i doświadczeń w krajach europejskich" (w formule online). Będzie ona poświęcona "refleksji nad współczesnym stanem badań nad źródłami i konsekwencjami paktu Ribbentrop-Mołotow, ale przede wszystkim nad aktualną polityką historyczną i kulturą pamięci w krajach, które bezpośrednio dotyczył pakt podpisany 23 sierpnia 1939 r. przez ministerstwa Trzeciej Rzeszy i Związku Sowieckiego".

Jej uczestnikami będą: prof. Alvydas Nikzentaitis (Instytut Historii Litwy), prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński), prof. Aline Sierp (Uniwersytet w Maastricht), prof. Claudia Weber (Uniwersytet "Viadrina" Frankfurt nad Odrą). Moderatorem dyskusji będzie dr Małgorzata Pakier z ENRS.

Rejestracja uczestnictwa w debacie pod adresem: https://bit.ly/26_08_debate.

PAP

Wiadomości

Tragedia na Korfu: Fale porwały rodzinę, matka nie żyje

Polki w finale Mistrzostw Europy! Z Turczynkami o medale

Nowe państwo na mapie świata? Historyczne porozumienie Francji

Trump wprowadzi drakońskie cła na import z UE

Ukraińskie Siły Powietrzne: niemieckie Skynexy "bezbłędnie" niszczą rosyjskie drony

Rzeka porwała ludzi. Powódź po burzy w Hiszpanii

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Najnowsze

Tragedia na Korfu: Fale porwały rodzinę, matka nie żyje

Ukraińskie Siły Powietrzne: niemieckie Skynexy "bezbłędnie" niszczą rosyjskie drony

Rzeka porwała ludzi. Powódź po burzy w Hiszpanii

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Polki w finale Mistrzostw Europy! Z Turczynkami o medale

Nowe państwo na mapie świata? Historyczne porozumienie Francji

Trump wprowadzi drakońskie cła na import z UE