Przyjęcie uchwały autorstwa mec. Romana Giertycha przez Izbę Adwokacką w Warszawie nastąpiło ze złamaniem regulaminu i zasad samorządności – twierdzą krytycy uchwały. Oczekują interwencji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Izba zrzeszająca stołecznych adwokatów i aplikantów adwokackich przyjęła w sobotę na swoim zjeździe uchwałę, w jej myśl będą oni składali wnioski o wyłączanie z procesów sędziów mianowanych przez nowo ukonstytuowaną KRS. Argumentują to rzekomym brakiem należytego umocowania Rady w ramach systemu prawnego określonego w Konstytucji RP. Projekt uchwały wniósł pod obrady mec. Roman Giertych.
– Adwokaci mają się stosować do uchwały, a jeżeli nie będą tego robili, do odpowiedzialności będzie ich pociągał rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej i jego 70 zastępców – mówił „Codziennej” o konsekwencjach działania Izby mec. Andrzej Nogal z warszawskiej ORA.
Według rzecznika ORA Michała Fertaka projekt uchwały wywołał kontrowersje w ORA. Przeciwnicy nie negują krytyki działań rządu, ale uznają, że wzywanie do wyłączania sędziów wybranych przez KRS to działania idące za daleko.
Jednak według naszych informacji, podczas debaty przed głosowaniem adwokaci nie protestowali przeciwko przyjmowaniu uchwały Giertycha. A tryb głosowania spowodował, że przebiegło ono bez przeszkód.
Jak podkreślił mec. Andrzej Nogal, wielu adwokatów zniechęcono do udziału w głosowaniu. Na pięć i pół tysiąca uprawnionych do uczestnictwa w zgromadzeniu obecnych było ok. 90 osób. Wśród tych, którzy zostali na głosowanie uchwały, przeważali przedstawiciele władz ORA. Dziekan, rzecznik dyscyplinarny, członkowie sądu dyscyplinarnego, członkowie władz naczelnych, członkowie rady. Pojawił się też sam Giertych.
Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.
Znamy kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 26 kwietnia 2018
Więcej czytaj w piątkowym wydaniu „Codziennej” oraz na stronie www. https://t.co/EDVldJkeHO #GPC pic.twitter.com/bRN7nSDt2N