W sercu Edynburga odsłonięto pomnik gen. Stanisława Maczka. Ławeczka, na której siedzi bohater operacji w Normandii czy wyzwalania Bredy stanęła na dziedzińcu ratusza, nieopodal słynnej Królewskiej Mili - głównej ulicy stolicy Szkocji, z którą w powojennych latach Stanisław Maczek był związany.
"To wyjątkowy pomnik" - stwierdził burmistrz Frank Ross. Edynburg stał się domem generała Stanisława Maczka po II wojnie światowej.
Burmistrz stolicy Szkocji zwraca uwagę na unikalny charakter upamiętnienia w tej części miasta. Podkreśla, że jest to jedyna statua stojąca na dziedzińcu ratusza. - Ta świadomość wystarczy, byśmy zdali sobie sprawę, jakim szacunkiem darzymy generała - mówi.
Frank Ross dodaje, że pomnik to symbol relacji polsko-szkockich: głębokich i trwających dekady. Tłumaczy, że monument stanowi "fizyczną manifestację wielkiej przyjaźni między Szkocją i Polską. A w szczególności - Edynburgiem i jego polską społecznością". Korzenie tej relacji - jak mówił Frank Ross - sięgają głęboko, czasów II wojny światowej. Pomnik generała Stanisława Maczka jest, zdaniem burmistrza, także symbolem współczesnych stosunków.
Generał Stanisław Maczek zmarł w Edynburgu w 1994 roku. Został pochowany w holenderskiej Bredzie, którą I Dywizja Pancerna wyzwoliła spod kontroli niemieckiej.
Edynburg. Pomnik gen. Maczka odsłonięty. Dokonał tego major Zbigniew Mieczkowski. Polski ślad juz na zawsze w sercu stolicy Szkocji #PolesInUk @generalMaczek @PR24_pl #Edinburgh @RadioZagranica @polskieradiopl pic.twitter.com/QH2VV3hY0J
— Adam Dabrowski (@adam1dabrowski) 3 listopada 2018
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kierwiński pochwalił się głosowaniem w prawyborach. Ludzie są wściekli: „Kiedy pomożesz powodzianom?”