Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

GUS alarmuje: niedługo połowa Polaków będzie miała więcej niż 50 lat

Źródło: canva.com

Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładają, że do 2060 roku liczba Polaków zmniejszy się o 6,7 mln. Jeśli zapowiedzi GUS się ziszczą za 35 lat nasz kraj będzie liczył niespełna 30 mln obywateli.

Od 2010 roku Polska skurczyła się o prawie milion osób. Jak ujawnia portal Business Insider Polska, tylko w ostatnim roku populacja naszego kraju zmniejszyła się o 130 tys. Niedługo połowa Polaków będzie miała więcej niż 50 lat.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w 2023 roku urodziło się 272 tys. 451 dzieci. Jeszcze w latach 80. potrafiło rodzić się nawet 700 tys. dzieci rocznie. "Gdy to pokolenie dorastało i zakładało swoje rodziny, to liczba urodzeń spadła do nieco ponad 410 tys.", czytamy w Business Insider Polska.

Pod koniec XX w. na jedną matkę przypadała średnio więcej niż dwójka dzieci. Teraz jest to 1,16.

W 1990 r. ponad 36 proc. rodziły matki w wieku od 20 do 24 lat. Dziś takie przypadki to ewenement (nieco ponad 10 proc.). Z kolei pod koniec ubiegłego stulecia matki rodzące po 35. roku życia stanowiły niespełna 9 proc. Dziś jest to blisko 22 proc.

GUS szacuje, że przez ostatnią dekadę zmarło o ponad 700 tys. ludzi więcej, niż się urodziło. Z danych Urzędu wynika, że szybciej wyludniają się miasta niż wsie. W 2023 r. w miastach spadek wynosił 0,5 proc., a na wsi — 0,11 proc.

Najszybciej mieszkańców tracą takie województwa jak świętokrzyskie, lubelskie i łódzkie. Są też jednak takie miejsca, gdzie w 2023 r. przybyło ludności - mowa tu o Pomorzu czy Małopolsce.

"Należy podkreślić, że mieszkańców zyskują zwłaszcza tereny, na których są zlokalizowane rozwijające się największe wielofunkcyjne aglomeracje miejskie (obszary aglomeracyjne). Dotyczy to głównie rejonów otaczających: Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Kraków, aglomerację bydgosko-toruńską, a także Wrocław oraz – w mniejszym stopniu – Szczecin, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Łódź i Zieloną Górę" — tłumaczy GUS.

"W 1950 r. niemal połowa Polaków miała mniej niż 24 lata, a Polek — mniej niż 27 lat. Na początku lat 90. liczby te wzrosły do 31 i 33 lat, a dziś połowa Polaków jest po "40", a 50 proc. Polek ma więcej niż 44 lata. W 1990 r. co czwarty Polak miał mniej niż 14 lat. Dziś w takim wieku jest ledwie 15 proc. społeczeństwa. I na drugim biegunie: 35 lat temu emeryci stanowili 10 proc. populacji. Dziś to już ponad dwukrotnie większy odsetek", analizuje dane GUS Business Insider Polska.

Źródło: Business Insider Polska, GUS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najnowsze

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy