Przejdź do treści
07:58 Sondaż IBRiS dla "Rz": badanie potwierdza fatalny dla partii Tuska trend - od ostatniego straciła ona 5,8 pp i ma ich 26,5 proc. PiS tymczasem umacnia się na pozycji lidera z 28,9 proc. poparciem
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

GPC: Rola Polski jest nie do wzgardzenia | Wywiad z Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim

Źródło: Telewizja Republika

W dzisiejszym numerze „Gazety Polskiej Codziennie” ukazała się pierwsza część obszernego wywiadu Wojciecha Muchy z Przemysław Żurawski vel Grajewski polskim politologiem, doktorem habilitowanym nauk społecznych i członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Minister Witold Waszczykowski zapowiedział, że nadrzędnym priorytetem polskiej polityki zagranicznej będzie polityka bezpieczeństwa. To jest dość ogólne sformułowanie.

Chodzi o realizację postanowień warszawskiego szczytu NATO w zakresie wzmocnienia wschodniej fl anki, współpracy z państwami w regionie i z NATO – szczególnie tymi państwami członkowskimi, których kontyngenty wojskowe będą składały się na owo wojskowe wzmocnienie – oraz z krajami partnerskim
NATO, np. Szwecją czy Finlandią.

Co poza tym?

Ustalenia warszawskiego szczytu NATO to krok we właściwym kierunku, ale nie koniec naszych starań w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Innymi słowy, kolejne decyzje, na jakie czekamy, wzmacniające nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, to rozwiązanie pewnych kwestii proceduralnych, jak np. tzw. wojskowe Schengen, czyli uproszczenie procedur przemieszczania sił między państwami sojuszniczymi w czasie pokoju – to też trzeba pilnie rozwiązać.

Trochę te stosunki skomplikowane.

Z jednej strony mówi się o nowym otwarciu w relacjach z Niemcami, z drugiej wydaje się, że Niemcy i Francja odgrywają swoją wspólną rolę ponadeuropejską, pozaeuropejską. Czy Pana zdaniem rzeczywiście nadchodzi jakieś nowe otwarcie w relacjach z Berlinem w opozycji do Waszyngtonu? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo wojskowe, podstawą jest NATO, a podstawą NATOsą Stany Zjednoczone, więc tutaj żadnych fantazji nie będzie. Nie da się zastąpić czynnika amerykańskiego ani w wymiarze wojskowym, ani w jakimkolwiek innym.

A co z Niemcami i Francją? Zmienią się polskie relacje z nimi?

2017 to rok bardzo dynamiczny w europejskiej polityce. Mamy przecież wybory parlamentarne w Holandii, prezydenckie i parlamentarne we Francji, a we wrześniu wybory parlamentarne w Niemczech. Na to nakłada się rozpoczęty proces brexitu, który przecież nie zakończy się do czasu przeprowadzenia wymienionych wyżej wyborów, więc jego rzeczywiste warunki będą negocjowane z nowymi rządami. Podobnie decyzje unijne, europejskie co do polityki wschodniej czy co do kształtu Unii, będą podejmowane w okresie wyborczym, ale przecież ostatecznie rozstrzygnięte i wdrażane już przez nowe rządy przez nowe układy polityczne, które te wybory wyłonią. Czyli może się okazać, że jeśli i we Francji, i w Niemczech dojdzie do drastycznej zmiany na scenie politycznej, to nasze dzisiejsze plany, brzydko mówiąc, wezmą w łeb i będą musiały ulec może nawet głębokiej zmianie. Jako doradca ministra ujmę to bardziej dyplomatycznie. Musimy być przygotowani na rozmaite scenariusze wydarzeń.

Całość pierwszej części rozmowy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie". 

Gazeta Polska Codziennie

Wiadomości

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Hubert Urbański po 26 latach odchodzi z TVN! „Milionerzy” trafiają do Polsatu

KO na równi pochyłej. Kolejny sondaż potwierdza fatalny dla partii Tuska trend

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Hubert Urbański po 26 latach odchodzi z TVN! „Milionerzy” trafiają do Polsatu

KO na równi pochyłej. Kolejny sondaż potwierdza fatalny dla partii Tuska trend