Francja i Polska przeciwko UE: blokada umowy z Mercosur jako cios dla europejskiego rolnictwa
Francja usiłuje nakłonić Polskę do współpracy w zablokowaniu umowy handlowej Unii Europejskiej z blokiem Mercosur. Propozycja, której szczegóły przekazała agencja Bloomberg, wywołała szeroki sprzeciw europejskich rolników, którzy protestowali w Brukseli przeciwko skutkom Zielonego Ładu i napływowi tańszych produktów rolnych spoza UE.
Obawy rolników i krytyka umowy z Mercosur
Rolnicy z całej Europy wskazują, że umowa z Mercosur może zaszkodzić ich branży. Obawiają się, że kontynent stanie się rynkiem zbytu dla taniej żywności, która nie podlega unijnym regulacjom, przez co europejskie rolnictwo będzie zmuszone ustąpić miejsca zewnętrznym agroholdingom. Branża rolna alarmuje, że w najgorszym scenariuszu może dojść do likwidacji wielu gospodarstw.
Wspólne stanowisko Francji i Polski
W marcu bieżącego roku Francja poparła Polskę w staraniach o utrzymanie ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych. Teraz francuski rząd próbuje nawiązać sojusz z Polską, by wspólnie zablokować porozumienie z Mercosur. Paryż prowadzi także rozmowy z Austrią, Węgrami i Irlandią, potrzebując wsparcia czterech państw reprezentujących 35% unijnej populacji.
Warunki Francji: "Postanowienia lustrzane" dla rolników z Ameryki Południowej
Francja apeluje do Komisji Europejskiej o ustanowienie "postanowień lustrzanych" w umowie z Mercosur, które wymagałyby od producentów z Ameryki Południowej przestrzegania takich samych norm produkcyjnych jak te obowiązujące w UE. Komisja rozważa również możliwość pakietu odszkodowań dla europejskich rolników, co jednak nie spotyka się z aprobatą ze strony protestujących.
Źródło: Bloomberg