– Ze świadczenia korzysta co drugie polskie dziecko, ponieważ aż 55 proc. dzieci w Polsce do 18 roku życia jest objęte tym programem – mówiła Elżbieta Rafalska podczas konferencji podsumowującej działanie programu "Rodzina 500 Plus".
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła Radzie Ministrów przegląd systemów wsparcia, który zawiera propozycje zmian w polityce prorodzinnej. Jednym z kluczowych elementów tej informacji jest również program "Rodzina 500 Plus" – flagowy program wspardzia dla rodzin autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
– Rządowy program został wprowadzony w przyjaznym otoczeniu i dobrych warunkach, mówię to w odniesieniu do rynku pracy bo nie bez znaczenia było to, że malało nam bezrobocie i rosły wynagrodzenia i ten efekt świadczenia został wzmocniony wynagrodzeniami – mówiła Elżbieta Rafalska.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że "fundamentalne założenia i wymagania pozostaną bez zmian". Mowa o świadczeniach na drugie dziecko, które przyznawane jest bez względu na dochód i nadal będzie to 500 zł. Na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe takie, jak obowiązywało do tej pory czyli 800 zł i 1200 zł".
– Propozycje zmian mają ułatwić składanie wniosków i doprecyzowują szczegóły ale nie zmieniają fundamentów – mówiła Rafalska. Chodzi m.in. o doprecyzowanie sposobu ustalania dochodu z działalności gospodarczą odpoadkowaną w formach ryczałtowych – ma to wyeliminować sytuację, w której dochód jest zaniżany.
– Mowa również o możliwości składania wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres zasiłkowy. Kolejne doprecyzowanie to przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Ma to uregulować sytuację w której zmienia się dochód chcąc uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko – dodała.
Na temat programu "Rodzina 500 Plus" wypowiedziała się również premier Beata Szydło. Więcej czytaj TUTAJ!