Dzisiaj pożegnaliśmy śp. dr. Bohdana Urbankowskiego, niezłomnego obrońcę polskiej tradycji, wiary i kultury [FILM]
W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Bohdana Urbankowskiego, poety, pisarza, dramaturga i filozofa, ale przede wszystkim wielkiego patrioty. Pożegnanie tego wybitnego Polaka, w którym uczestniczył m. in. red. naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz, rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Ignacego. Ciało poety zostało pochowane na Cmentarzu Komunalnym Północnym. Pośmiertnie Bohdana Urbankowskiego odznaczono Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
- Był wychowawcą i przewodnikiem dla wszystkich, którzy określają się spadkobiercami obozu niepodległościowego. Uczył nas jak dbać o polskie gniazdo. Jak stosować w praktyce filozofię czynu - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Kasprzyk podczas ceremonii pogrzebowej śp. dr. Bohdana Urbankowskiego.
Bohdan Urbankowski - poeta, dramaturg i filozof, a także publicysta i wieloletni szef działu kultura tygodnika „Gazeta Polska” odszedł „na wieczną wachtę” 15 czerwca.
Zmarły był doradcą ds. kultury i wychowania w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego. W 1993 kandydował do Senatu z listy KPN. Od 16 stycznia 2010 jest przewodniczącym Rady Programowej Związku Piłsudczyków, a także prezesem odnowionego Oddziału Związku Literatów Polskich w Warszawie.
Był autorem ponad 50 książek – dramatów, esejów i zbiorów poezji. wśród nich znajdują się prace filozoficzne („Myśl romantyczna”, „Absurd – ironia – czyn”,” Kierunki poszukiwań”), zbiory sztuk teatralnych i radiowych („Dramaty płockie”, „Sny o ojczyźnie”), wiersze („W cieniu”, „Głosy”, „Dojrzewanie”,” Chłopiec, który odchodzi”, „Erotyk dla następcy”) i monografie: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. Jego szkice „The Romantic Teatre; its bounds and the overstepping of bounds” oraz „The unknown Witkacy” zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach. O wartości polskiej filozofii przypominały także takie eseje Urbankowskiego: „In response to the challenge of the age. (Brzozowski)”, „On the philosophy of Juliusz Słowacki”, „Dialectics of psychology and sociology in the social thought of Edward Abramowski”, „The world as a work of art: on the philosophy of Karol Libelt, 1807–1875”. Autor Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wyd. drugie i trzecie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina), w której przedstawia życiorysy twórców kultury w okresie powojennym.
W 1972 otrzymał nagrodę im. J. Czechowicza (za zbiór poezji pt. „Głosy”), a w 1993 także Nagrodę im. J. Słowackiego (za wydane powtórnie nakładem własnym „Głosy”) oraz Laur Posła Prawdy i tytuł Księcia Poetów (za trzecie wydanie „Erotyku do następcy” i czwarte wydanie „Głosów”) w 1993.
W 2001 otrzymał dwukrotnie Medal Solidarności „Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Praw Człowieka” oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”za pracę w podziemnym ruchu wydawniczym (1982-1989), a w rok później za patriotyczny charakter twórczości Medal Polonia Mater Nostra Est.
W tym samym 2002 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w twórczości literackiej i osiągnięcia w działalności społecznej. 30 stycznia 2014 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało mu nagrodę specjalną „Laur SDP” za rok 2013. Za swoją publikację "Józef Piłsudski: Do Polaków! Myśli, mowy i rozkazy" (wyd. Biały Kruk) Urbankowski w 2017 r. został wyróżniony nagrodą Książki Miesiąca przez Magazyn Literacki "Książki".
W 2014 został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2016 prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2018 także Doroczną Nagrodę MKiDN im. Tomasza Merty Między literaturą a historią.
Zobacz film z uroczystości pogrzebowych