Przejdź do treści
Dziś wystawiono pierwszą w Polsce e-receptę! Zobacz gdzie!

Wprowadzanie elektronicznej recepty do polskiej służby zdrowia stało się rzeczywistością. Dzisiaj w Siedlcach minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wziął udział w inauguracji e-Recepty. Pierwszą e-receptę wystawiono w Centrum Medyczno-Diagnostycznym.

 

Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono elektroniczną receptę, był prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Receptę na przepisany przez swojego lekarza rodzinnego lek wykupił w pobliskiej, lokalnej aptece.

- Wprowadzając e-Recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji poprzedzającej wystawienie pierwszej e-recepty. Podkreślił, że dzięki e-Recepcie pacjent i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków, co jest ważne w procesie leczenia. - E-Recepta pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem – zaznaczył minister.
Ponadto wyjaśnił, że pacjent, który będzie się konsultował z lekarzem telemedycznie otrzyma od razu e-receptę bez konieczności osobistego jej odbioru od lekarza. To poprawi komfort życia zwłaszcza przewlekle chorych pacjentów.
Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.
Od lutego trwa pilotaż e-Recepty, w którym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Po zakończeniu pilotażu, od września system wystawiania i realizowania e-recept będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski.
Wiceminister Janusz Cieszyński, który z ramienia Ministerstwa Zdrowia nadzoruje projekt e-Recepty, podczas uroczystości podziękował całemu zespołowi za pracę nad wdrożeniem tego projektu.

Korzyści dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów
Nowa forma wystawiania i realizowania recept przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej – bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.
Zniknie problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikną problemów z ich realizacją, a pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.
- Wdrożenie e-recepty pozwala farmaceutom uzupełnić działania lekarza w leczeniu pacjentów. Farmaceuci widząc jakieś nieprawidłowości mogą alarmować lekarzy, że należy coś zmienić w leczeniu pacjenta – mówił podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister zdrowia Marcin Czech.
Wystawianie elektronicznych recept pozwala oszczędzić lekarzowi nawet 30 minut dziennie (dane ze Szwecji), dzięki czemu więcej czasu może on poświęcić na badanie i kontakt z pacjentem. Śledzenie historii przepisanych leków pozwoli też lepiej skoordynować proces leczenia. Wszystkie wystawione danemu pacjentowi e-recepty są do wglądu na Internetowym Koncie Pacjenta, także po ich wykupieniu, dzięki czemu lekarz może lepiej koordynować proces leczenia, zapobiegać polipragmazji i interakcjom międzylekowym.
Recepty cyfrowe wprowadzono najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii – w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Na szeroką skalę e-recepty wprowadzono pod koniec lat dziewięćdziesiątych (np. w Danii i Szwecji), po kilku latach, stanowiły już ponad 90% ogółu wystawianych recept. Mamy nadzieję, że w Polsce stopniowo osiągniemy podobne rezultaty.
Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Tu zrealizujesz e-receptę!
Każda apteka, w której będzie można w czasie pilotażu zrealizować elektroniczną receptę, zostanie oznaczona naklejką. Dla pacjentów, lekarzy i aptek uruchomiono specjalną infolinię, gdzie mogą zgłaszać uwagi związane z funkcjonowaniem programu e-Recepta.
Pacjentom, którzy biorą udział w pilotażu, udostępniono już podstawową wersję IKP – Internetowego Konta Pacjenta. Aby zalogować się do IKP na portalu pacjent.gov.pl, należy najpierw założyć tzw. profil zaufany. Po zalogowaniu i wpisaniu do systemu swojego adresu e-mail i numeru telefonu, pacjent może otrzymywać wystawione e-recepty na urządzeniach mobilnych.

28 maja (poniedziałek) w Miejskim Domu Kultury w Siedlcach o godz. 16.00 eksperci Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia będą zakładać pacjentom profile zaufane i prezentować funkcje e-recept. Kolejne spotkania z pacjentami odbędą się w najbliższym czasie, również w Skierniewicach.

W trakcie dzisiejszej uroczystości Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że lekarze, którzy będą mieli problemy z wystawieniem e-recept będą mogli zwrócić się o pomoc do Ministerstwa Zdrowia. Minister zapowiedział także program e-learningowy dla lekarzy i farmaceutów.


Szpitale i przychodnie, w których pacjenci jako pierwsi w Polsce mogą otrzymać e-recepty:
• Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
• Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach
(siedziby przy: ul. Niedziałka 14, ul. Kleeberga 2, ul. Romanówka 19)
• Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach
• Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach
• NZOZ JUDYTA w Skierniewicach (siedziby przy: ul. Reymonta 16, ul. Orkana 6).

 

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK