Przejdź do treści

Dziś szczególnie pamiętajmy o bohaterach! Nawet milion Polaków ratowało Żydów pod okupacją niemiecką!

Źródło: domena publiczna

Dzisiaj, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W przeddzień święta, w sobotę, Instytut Pileckiego, zorganizował obchody upamiętniające 80 rocznicę aresztowania Żydów ukrywanych w bunkrze "Krysia" oraz ich opiekunów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został w 2018 r. ustanowiony przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości - którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy zamordowali w Markowej (dzisiejsze województwo podkarpackie) rodzinę Ulmów. 24 marca 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

W przeddzień święta, w sobotę, okolicznościowe uroczystości zorganizował w Warszawie Instytut Pileckiego. Instytut przypomniał historię bunkra "Krysia" na warszawskiej Ochocie, gdzie rodzina Wolskich przez dwa lata ukrywała Żydów m. in. historyka Emanuela Ringelbluma. 80 lat temu - 7 marca 1944 roku - Niemcy odkryli bunkier. Aresztowani Żydzi wraz z Mieczysławem Wolskim i Januszem Wysockim zostali zamordowani kilka dni później w ruinach getta.

W niedzielę uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów odbywać będą się w Rzeszowie i Markowej. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 - od nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu "Rzeszów-Jasionka". Dalsza część obchodów odbywać się będzie w Markowej, gdzie o godz. 10.45 nastąpi złożenie wieńca przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć rodziny Ulmów. O godz. 11 uroczystości przeniosą się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Polacy stanowią największą liczbę (7232) wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Według szacunków historyków nawet milion obywateli II Rzeczypospolitej udzielało pomocy bestialsko prześladowanym przez Niemców Żydom. Wielu Polaków zapłaciło za tę pomoc życiem swoim i żzyciem swoich najbliższych, jak wspomniana wyżej rodzina Ulmów. Tylko w Polsce za pomoc Żydom (nawet za podanie im kromki chleba, czy szklanki wody) groziła śmierć.

Zamordowany przez Niemców historyk Emanuel Ringelblum w swoich "Notatkach z getta" z roku 1943 tak pisał o tych czasach: „Panuje u nas pogląd, że antysemityzm znacznie się wzmógł w okresie wojny, że Polacy w swej większości są zadowoleni z nieszczęścia, które spotkało Żydów w miastach i miasteczkach Polski itp. Uważny czytelnik naszych materiałów znajdzie setki dokumentów świadczących o czymś wręcz przeciwnym. W niejednym sprawozdaniu z miasteczka przeczyta on, jak serdecznie odnosiła się ludność polska do żydowskich uchodźców. Dowiecie się o setkach wypadków, kiedy chłopi w ciągu długich miesięcy ukrywali i dobrze karmili żydowskich uchodźców z okolicznych miasteczek”.

Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, część ruchu oporu oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje, jak Rada Pomocy Żydom „Żegota”.

PAP, wikipedia, Portal TV Republika

Wiadomości

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Nawrocki: nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków

Morawiecki o relacjach polsko-amerykańskich: „Zaprzysiężenie Trumpa zwiastuje zmiany w Europie”

PiS oczekuje wypłaty subwencji po decyzji Sądu Najwyższego

Małecki: Tusk boi się przegranych wyborów

Śmiszek zaatakował Muska. „Dewiacje pójdą w niebyt, oby też w UE!”

Najnowsze

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska