Dziś sąd rozpatrzy wniosek o zawieszenie kary dla Tomasza K. Ziobro: Poleciłem wszcząć śledztwo
Dziś sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu rozpatrzy wniosek Prokuratury Krajowej w sprawie zawieszenie odbywania kary przez Tomasza K., który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za morderstwo i gwałt na 15-latce. Dziś już wiadomo, że Tomasz K. jest niewinny.
Prokuratura w środę złożyła wniosek do Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania w sprawie K. Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o zawieszenie kary, to to mężczyzna będzie na wolności czekał na rozpatrzenie wniosku przez Sąd Najwyższy.
Do gwałtu i morderstwa na 15-latce doszło w noc sylwestrową między 1996 i 1997 r. w Miłoszycach pod Wrocławiem.
W czerwcu ubiegłego roku zatrzymano w sprawie zbrodni Ireneusza M., który przebywa w areszcie i jest jedynym podejrzanym w sprawie.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie wyroku dla Tomasza K., który za kratami spędził już 18 lat. – Zginęła 15-letnia Małgosia, a później do więzienia trafił za to młody mężczyzna, stojący u progu dorosłego życia. Jeśli sąd potwierdzi, że niewinny człowiek spędził w więzieniu 18 lat, to wobec tych, którzy dopuścili do tak fatalnej pomyłki, musi zostać wszczęte postępowanie. Celem będzie ustalenie, czy ponoszą odpowiedzialność za błąd i czy doszło do fałszowania dowodów. Dlatego poleciłem wszcząć śledztwo w tej sprawie – powiedział Ziobro.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza