Dziś prezydent ogłosi decyzję w sprawie ustawy o IPN
Prezydent dziś ogłosi decyzję w sprawie ustawy o IPN. Ma ona zostać ogłoszona między 11 a 12, a prezydent wyda w tej sprawie oświadczenie.
Ustawa została w czwartek przyjęta przez Senat. Konstytucja wyznacza prezydentowi 21 dni na podpisanie ustawy. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o sprawdzenie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, przekazując ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może weto większością 3/5 głosów odrzucić.
W internecie pojawiła się petycja z prośbą o podpisanie ustawy. – Trzeba uznać za niedopuszczalne wywieranie jakichkolwiek zagranicznych nacisków dyplomatycznych na polskie władze ustawodawcze oraz wykonawcze; są to działania całkowicie sprzeczne z dobrymi obyczajami w stosunkach międzynarodowych oraz ingerują w suwerenność państwa polskiego. Zagraniczne ośrodki są nakłaniane do takich działań przez liczne media funkcjonujące w Polsce i wydawane oraz emitowane w języku polskim, ale należące do obcych koncernów. Wspiera je i inspiruje część opozycji politycznej w Polsce – należy to uznać za postępowanie niegodne i wrogie w stosunku do III Rzeczypospolitej. Nowelizacja Ustawy o IPN nie budzi u osób uczciwych żadnych zastrzeżeń – ani logicznych, ani prawnych. Przecież nawet oczernianie jakiejkolwiek firmy było i jest surowo karane; tymczasem naród polski praktycznie był w sądach bezbronny przed potwarzą. Temu musiał zostać położony kres. Uzasadnienie moralne karalności za znieważenie czy to narodu, czy osoby indywidualnej, jest oczywiste – napisali w petycji organizatorzy akcji.
Najnowsze
Ważny apel Karola Nawrockiego. Niech rząd przywróci zerowy VAT na żywność!
Woś: Tusk jest przestępcą, stoi na czele zorganizowanej grupy przestępczej
Ósma rocznica zamachu w Berlinie. Pierwszą ofiarą zamachowca był Polak, Łukasz Urban
Prof. Nowak: „Tuska interesuje tylko jedno - utrzymanie się przy władzy za wszelką cenę"