2 maja - Dzień Flagi RP. To ważne dla Polaków święto

W Polsce 2 maja, który wypada dziś, świętowany jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Został on wprowadzony w 2004 roku poprzez nowelizację ustawy regulującej kwestie godła, barw narodowych i hymnu państwowego.
2 maja - Dzień Flagi RP
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 2 maja, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak w całym kraju organizowane są z tej okazji liczne uroczystości. W Warszawie, na Placu Zamkowym, odbędzie się ceremonia podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W wydarzeniu udział zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano również defiladę wojskową, pokaz musztry paradnej i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Barwy narodowe Polski kształtowały się przez wieki i należą do nielicznych na świecie, które wywodzą się bezpośrednio z heraldyki. Pochodzą z kolorystyki herbów Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego uchwalił pierwszą ustawę regulującą narodowe barwy. Przed jej przyjęciem używano także innych zestawień kolorystycznych.
Uchwała sejmowa głosiła:
„Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.
Symbolika kolorów na fladze odnosi się do bieli orła z godła Polski oraz bieli rycerza z Pogoni – herbu Litwy. Oba symbole umieszczone są na czerwonym tle tarcz herbowych. Na fladze biel znajduje się na górze, zgodnie z zasadą heraldyczną, według której barwa godła ma wyższe znaczenie niż tło.
Ustanowione przez Sejm barwy szybko zyskały popularność i towarzyszyły Polakom w kluczowych momentach historycznych. Stały się znakiem rozpoznawczym narodu, który – mimo braku własnego państwa – walczył o niepodległość pod biało-czerwonymi barwami.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Debata - Propaganda w TVP
Wiadomości
"Zakłamany, tęczowy Rafał", "Sławek narkoman ". Kibice Legii Warszawa kolejny raz uderzyli w Trzaskowskiego i Nitrasa
Strajk pracowników Fińskiego Związku Zawodowego Pracowników Linii Lotniczych. Co drugi lot linii Finnair odwołany
Najnowsze

Prof. Cenckiewicz: w swojej książce Trzaskowski podważa opinię Tuska o Trumpie

Triumf Legii Warszawa w finale Pucharu Polski. Co to był za mecz!

Strajk pracowników Fińskiego Związku Zawodowego Pracowników Linii Lotniczych. Co drugi lot linii Finnair odwołany
