Przejdź do treści
14:57 Łódź: radni uchwalili zakaz sprzedaży alkoholu na siedmiu osiedlach w Łodzi. Alkoholu nie będzie można sprzedawać od godz. 22 do 6 we wszystkich punktach handlowych poza lokalami gastronomicznymi
14:03 Serbia: w ciągu ostatniej doby doszło do 117 nielegalnych zgromadzeń i 87 blokad ruchu drogowego, a w nocy zatrzymano ponad 70 osób. Organizujący protesty studenci i ich uczestnicy poinformowali o przypadkach brutalnego zachowania policji
13:47 Sanepid: nie można korzystać z kąpieliska w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim, gdyż wykryto tam zakwit sinic
12:10 Litwa: Rosja odpowiada za zniszczenie pomnika przywódcy ruchu oporu przeciwko ZSRR
11:54 Komisja Europejska zaproponowała nowy cel klimatyczny - by w 2040 r. UE zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. względem 1990 r.
11:25 Śląskie: policjanci zamknęli działającą w Rybniku agencję towarzyską, prowadzoną pod szyldem klubu nocnego. Zatrzymane i aresztowane zostały trzy osoby, którym śledczy zarzucają m.in. czerpanie korzyści z prostytucji i pranie brudnych pieniędzy
11:01 Iran: prezydent Iranu Masud Pezeszkian ogłosił ustawę o zawieszeniu współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Zaproszenie W czwartek (3.07) o godz. 9:30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa PiS Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

„Działania premiera i szefa KPRM w związku z wyborami korespondencyjnymi w pełni legalne." CIR odpowiada NIK

Źródło: Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM. Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP. Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji.

Po pierwsze: bezpieczeństwo obywateli

Rok 2020 stał pod znakiem pandemii koronawirusa. W obliczu tak wielkiego światowego kryzysu priorytetem całego rządu było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Dotyczyło to również bezpieczeństwa podczas organizacji konstytucyjnych wyborów prezydenckich. Przed wyborami panowała powszechna opinia, że nie ma możliwości przeprowadzenia głosowania metodą tradycyjną.

Dlatego rząd musiał podjąć decyzje zapewniające ochronę obywateli, przy jednoczesnej realizacji czynnego prawa wyborczego. Prawa, które zapewnia Konstytucja RP. Dzięki stworzeniu faktycznych możliwości głosowania korespondencyjnego – w zakresie, w jakim dopuszczały to obowiązujące wtedy przepisy Kodeksu wyborczego – można było w tym krytycznym dla zdrowia publicznego okresie uniknąć gromadzenia się ludzi (zwłaszcza tych szczególnie narażonych na groźny przebieg COVID-19) w większych skupiskach i na małej przestrzeni. Takie warunki niewątpliwie sprzyjają zakażeniu koronawirusem.

Po drugie: działania podjęte zgodnie z prawem

Rząd ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zapewnienia warunków do realizacji wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym. Marszałek Sejmu, zgodnie z Konstytucją RP, wyznaczył ten termin na 10 maja 2020 roku. Kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem obywateli, rząd  podjął decyzję, żeby technicznie przygotować możliwość głosowania korespondencyjnego. Prezes Rady Ministrów w swoich decyzjach ani nie zarządził wyborów prezydenckich, ani nie zarządził w nich trybu głosowania korespondencyjnego. W decyzjach tych Premier jedynie nakazał dwóm przedsiębiorcom publicznym – Poczcie Polskiej oraz Wytwórni Papierów Wartościowych – rozpoczęcie techniczno-organizacyjnego przygotowywania się do głosowania korespondencyjnego.

Decyzje te miały umożliwić przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego, zgodnie z obowiązującym wówczas Kodeksem wyborczym. W chwili wydania decyzji przez Prezesa Rady Ministrów głosować korespondencyjnie mogły osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w izolacji oraz seniorzy, którzy ukończyli 60 lat.

Po trzecie: każda instytucja działała zgodnie ze swoimi kompetencjami

Wydane decyzje nie naruszały ustawowych kompetencji organów wyborczych – Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego. Zadania tych instytucji nie obejmują przygotowania do głosowania korespondencyjnego. Kodeks wyborczy jasno wskazuje, że te zadania należą do Poczty Polskiej.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze nie posiadały także kompetencji, aby polecić Poczcie Polskiej rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Takie uprawnienie posiadał Prezes Rady Ministrów. Art. 11 ust. 2 ustawy covidowej dawał premierowi możliwość wydawania decyzji administracyjnych - poleceń przedsiębiorcom w zakresie przeciwdziałania koronawirusowi, w tym także w sprawach dotyczących wyborów w czasie epidemii.

Poniżej znajduje się wystąpienie pokontrolne Najwyżej Izby Kontroli, szczegółowe wyjaśnienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz opinie prawne.

gov.pl

Wiadomości

Machulski: posiedzenie SN to był roast Bodnara

Łączenie z polskim astronautą na stacji kosmicznej!

Święczkowski: Sąd Najwyższy zachował się zgodnie z Konstytucją

CBŚP rozbiło gang porywaczy migrantów

Niezwykła para z Lubelskiego – poznaj historię Janiny i Mariana Szyszka

Wierzejski: jesteśmy w trakcie programu - demontaż Polski

Siewcy nienawiści? Przemysł pogardy chce zniszczyć Karola Nawrockiego

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej

Justyna Żyła po burzliwym rozwodzie ponownie wyszła za mąż!

Atak Tuska na Ruch Obrony Granic

Terlikowski oszalał? Domaga się stosowania przemocy wobec członków Ruchu Obrony Granic: trzeba ich skuć i wywieźć

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Najnowsze

Machulski: posiedzenie SN to był roast Bodnara

Niezwykła para z Lubelskiego – poznaj historię Janiny i Mariana Szyszka

Wierzejski: jesteśmy w trakcie programu - demontaż Polski

Siewcy nienawiści? Przemysł pogardy chce zniszczyć Karola Nawrockiego

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej

Łączenie z polskim astronautą na stacji kosmicznej!

Święczkowski: Sąd Najwyższy zachował się zgodnie z Konstytucją

CBŚP rozbiło gang porywaczy migrantów