To może być przestroga dla sędziów, którzy nawykli do wyrażania swych opinii bez ponoszenia konsekwencji. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak złożył na ręce prezes TK Julii Przyłębskiej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego. Za co? Za wypowiedzi w mediach po wtorkowym komentarzu sędziego Wyrembaka zamieszczonym na stronie TK.
W komentarzu sędzia Jarosław Wyrembak odnosił się m.in. do wypowiedzi niektórych polityków opozycji, w tym lidera PO Donalda Tuska, który w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiadał przywrócenie stanu sądownictwa sprzed reformy PiS, „przywrócenie stanu sprzed czasu, kiedy łamano prawo”. Zapytany: „Jak się pani Przyłębska przykuje do fotela, to co?” odparł: „To trzeba odkuć. Po prostu”.
„Moim zdaniem, na TK się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też wyprowadzić Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siła Prezydenta RP. Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania - bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy” - pisał sędzia Wyrembak.
Słowa sędziego Wyrembaka skomentował były sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. „Tekst świadczy o wyjątkowej emocjonalności pana Wyrembaka. Celowo nie nazywam go sędzią, bo został wybrany na miejsce już zajęte. Może to powoduje kompleks, który ujawnia się w tym piśmie? Jest to jednak zaskakujące, bo przecież pan Wyrembak uważa się za sędziego, a takie oświadczenia nie przystają sędziemu” - mówił Hermeliński „Rzeczpospolitej”. We wniosku sędzia Wyrembak przywołał też wypowiedzi zamieszczone przez tvn24.pl i wp.pl.
„Uważam, że wyżej przytoczone wypowiedzi stanowią rażące naruszenie zasad etyki” - zaznaczył sędzia Wyrembak w swoim wniosku do prezes Przyłębskiej.
Zgodnie z Ustawą o statusie sędziów TK, sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie