- Tradycja obrony polskiej wolności trwała i rozwijała się w tych murach przez dziesięciolecia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. To, że cieszymy się dziś pokojem i korzystnymi warunkami rozwoju, zawdzięczamy naszym wielkim poprzednikom - dodał.
- Cieszę się, że mogę spotkać się z państwem u progu nowego roku pracy naukowej i dydaktycznej, na początku nowego roku studiów - powiedział prezydent Andrzej Duda na Politechnice Warszawskiej. Zgodnie z wielowiekową tradycją rozbrzmiewa tu dziś studencka pieśń Gaudeamus - to hymn na cześć młodości i młodzieńczego entuzjazmu. To hymn ku czci uczelni oraz profesorów przekazujących bezcenne dobro, jakim jest wiedza, ale także na cześć bezcennego wspólnego dobra, jakim jest Rzeczpospolita: nasze własne, niepodległe państwo - mówił prezydent.
Jak ocenił, właśnie to dobro, a wraz z nim fundamenty cywilizacji Zachodu, udało się ocalić w roku 1920.
- W stulecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej upamiętniamy tych, którzy włączyli się do walki z bolszewickim imperium zła. Gdy wróg zbliżał się do Warszawy, większość studentów uczelni wstąpiła na ochotnika w szeregi Wojska Polskiego. Wykładowcy oddali swój los, czas i talenty do dyspozycji Rady Obrony Państwa - wyliczał prezydent.
- Ta zobowiązująca tradycja obrony polskiej wolności trwała i rozwijała się tutaj, w tych murach, przez dziesięciolecia - zaznaczył.
Przypominał, że miała też swój wyraz w tajnym nauczaniu podczas okupacji Polski i Warszawy przez nazistowskie Niemcy, dochodziła do głosu także w okresie PRL.
- Historia tej prestiżowej szkoły wyższej i patriotyczna postawa związanych z nią pokoleń wybitnych uczonych porywała młodych, niegodzących się na ówczesne zniewolenie, represje i brak perspektyw - zaznaczył Andrzej Duda.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): To wykształceni i dobrze przygotowani kandydaci na studia, przygotowani do pracy na wszelkich szczeblach instytucji których misją jest rozwój i wdrażanie nowych technologii. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 1, 2020
Prezydent złożył wyrazy szacunku i wdzięczności studentom i uczestnikom historycznych wydarzeń m.in. demonstracji z marca 1968 roku i z roku 1980 - "wybuchu pokojowej rewolucji Solidarności", a także założenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
- Wszystkim (...), którzy brali udział w tamtych pamiętnych wydarzeniach, a także ich kontynuacji w roku 1988 i 1989, składam dzisiaj wyrazy wdzięczności i szacunku. To również Państwa odwaga i determinacja przyczyniły się do prawdziwego przełomu w historii Polski, Europy i świata - dodał.
.@AndrzejDuda: Wyrażając uznanie dla tych spektakularnych osiągnięć zachęcam badaczy, wykładowców, studentów i absolwentów państwa uczelni, aby stawiając sobie ambitne cele myśleli także o środowisku, w którym realizują swoje plany badawcze.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 1, 2020
- To, że cieszymy się dziś wolnością i pokojem, z perspektywy wieków bezprecedensowo korzystnymi warunkami rozwoju zawdzięczany przede wszystkim naszym wielkim poprzednikom. Ich idealizmowi i uporowi, ich przekonaniu, że Polska to jest wielka rzecz" - mówił prezydent. My też chcemy okazać im lojalność, chcemy kontynuować to co, co oni rozpoczęli, budowę Polski na miarę ich i naszych marzeń: bezpiecznej, zamożnej, i nowoczesnej - powiedział.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Po raz kolejny przekonujemy się, że skuteczny przekaz doświadczeń, wzorców osobowych, kodeksu uczonego oraz etosu polskiej inteligencji odbywa się najskuteczniej jednak dzięki bezpośrednim kontaktom uczniów i mistrzów.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 1, 2020