Przejdź do treści
Duchy schowane za mundurem
Telewizja Republika

W aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie występują ludzie, którzy byli powiązani z cywilnymi i wojskowymi służbami PRL. Jaskrawym przykładem jest postać Zbigniewa L. - kuratora reprezentującego osobę, która w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej miałaby 128 lat.

Kariera Zbigniewa L. rozpoczęła się w PRL – był prokuratorem wojskowym a po 1989 roku wstąpił do Urzędu Ochrony Państwa. W okresie rządów koalicji PO – PSL został dyrektorem Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego i jednocześnie występował jako kurator  w procesie reprywatyzacyjnym. W marcu tego roku usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw na szkodę spadkobierców mężczyzny, któremu przysługiwały prawa do nieruchomości oraz składania fałszywych zeznań przed komisją reprywatyzacyjną.

Pragnienie: prokurator wojskowy

Zbigniew L.( rocznik 1960) urodził się w Starachowicach w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu wydziału prawa i administracji na Uniwersytecie Warszawskim podjął pracę w Urzędzie Miejskim w Starachowicach wydziale spraw lokalowych. W 1983 roku został skierowany do Szkoły Oficerów Rezerwy – po odbyciu 8- miesięcznej praktyki dowódczej wrócił do Starachowic i zaczął pracować w wydziale kultury fizycznej, sportu i turystyki; był także aktywnym członkiem ZSMP.

W kwietniu 1984 roku zwrócił się do ministra obrony narodowej ( był nim wówczas Florian Siwicki) zwrócił się – jak czytamy w aktach znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej -   z „uprzejmą prośba o powołanie do zawodowej służby w wojskowych jednostkach organizacyjnych Prokuratury PRL” W piśmie do ministra Zbigniew L. napisał, że służba w wojskowej prokuraturze jest jego pragnieniem – ta prośba została uwzględniona i w sierpniu 1985 roku został on zawodowym oficerem LWP. Miesiąc później rozpoczął aplikację w prokuraturze Warszawskiego Okręgu Wojskowego – przełożeni skrócili jej okres o jeden rok i w listopadzie 1986 rok gen. Henryk Kostrzewa, naczelny prokurator wojskowy mianował Zbigniewa L. asesorem i powierzył mu „pełnienie czynności prokuratorskich”.

Prokurator L. pracował m.in. w wydziale śledczy na w 1988 roku został zatrudniony w dziale nadzoru nad dochodzeniami – przełożeniu wyrażali się o nim  bardzo dobrze uznając,  że „rokuje nadzieje w zawodzie prokuratora wojskowego” oraz, że w 1990 roku „załatwił największą ilość spraw karnych”.  W III RP jego kariera rozwijała się nadal -  został mianowany prokuratorem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Warszawie przez Aleksandra Bentkowskiego, ministra sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Służba w UOP i SKW

W latach 90. Zbigniew L. rozpoczął służbę w Urzędzie Ochrony Państwa – Antoni Macierewicz w 2007 roku ujawnił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że Zbigniew L. Przygotowywał w 2002 r. zatrzymanie prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Po latach śledztwo wykazało, że zatrzymanie było bezzasadne - w 2013r. za nadużycie uprawnień podczas aresztowania Modrzejewskiego zostali skazani w tajnym procesie były szef UOP Zbigniew Siemiątkowski oraz płk UOP Ryszard Bieszyński , jeden ze świadków obrony w procesie ekstradycyjnym Edwarda Mazura. Bieszyński zeznał, że biznesmen nie jest zamieszany w zabójstwo nadinsp. Marka Papały, byłego komendanta głównego policji.

Zbigniew L. wytoczył proces Antoniemu Macierewiczowi za jego wypowiedzi we wspomnianym wyżej wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” - w 2009 Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew Zbigniewa L.

- Zbigniew L. był bardzo prominentną i wpływową osobą w służbach specjalnych. Po procesie weryfikacji i likwidacji WSI nie został przyjęty do SKW przez ministra Antoniego Macierewicza. Powrócił za czasów Platformy Obywatelskiej – mówi nam Piotr Baczek, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

- Jego działania w służbach wojskowych  były niezgodne z prawem i na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego dlatego komisja uznała, że nie może być przyjęty do SKW – mówi nam Antoni Macierewicz.

W 2008 roku Zbigniew L. trafił do biura prawnego SKW; w tym czasie służby podległe premierowi Donaldowi Tuskowi robiły wszystko, by uniemożliwić prace komisji weryfikacyjnej ds. WSI.

- Zbigniew L. został zwolniony w 2015 roku i to była jedna z moich pierwszych decyzji, chociaż poprzednie kierownictwo chciało mu zagwarantować prace w SKW poprzez umowę cywilną, która została unieważniona – dodaje Piotr Bączek.

Kurator ducha

Nazwisko Zbigniewa L. pojawiło się w aferze reprywatyzacyjnej pojawiło się w  związku z kamienicą przy ulicy Łochowskiej. Jako kurator  reprezentował on w 2011 roku  Józefa Pawlaka, jednego z czterech spadkobierców nieruchomości. Józef Pawlak urodził się w 1883 r., a to oznacza , że w  2011 r. miałby 128 lat. Stołeczne Biuro Gospodarki Nieruchomościami wydało decyzję o zwrocie kamienicy w 2011 r., jednak nie doszło do jej wydania po interwencji burmistrza Pragi-Północ Wojciecha Zabłockiego (PiS), który także zawiadomił prokuraturę.

 

 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NAJNOWSZYM TYGODNIKU GAZETY POLSKIEJ!

Telewizja Republika

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK