Przejdź do treści
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dr Soroka: Sankcje wobec Polski mogą podzielić Europę. Nikt tego nie chce

Źródło: Telewizja Republika

— Konsekwencje mogą doprowadzić do tzw. Europy dwóch prędkości lub podziału na dwie grupy, z czego jedna będzie się sprzeciwiać decyzjom podejmowanym przez drugą. To swego rodzaju wojna, która nie pogłębia integracji i nie umacnia spójności, o co przecież Europa walczy — mówił ekspert ds. międzynarodowych na antenie Telewizji Republika. Dr Paweł Soroka był gościem Adriana Stankowskiego w „Republice po południu”.

W środę 20 grudnia, Komisja Europejska ma zająć się praworządnością w Polsce. Według źródeł w Brukseli ma zdecydować również o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu, czyli poprosi państwa członkowskie o stwierdzenie poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce w związku z przegłosowanymi w ostatnich dniach ustawami o sądownictwie.

Do przegłosowania tego wniosku potrzebne będzie poparcie 22 państw UE. Potem można też zdecydować o sankcjach dla Polski, ale to już wymagałoby jednomyślności. Na chwilę obecną tej jednomyślności nie ma — Węgry zadecydowały, że nie będą występować przeciwko Polsce.

— Unia Europejska znajduje się w bardzo głębokim kryzysie, który musi być jak najszybciej rozwiązany. W innym wypadku kryzys ten będzie się pogłębiał i pociągnie za sobą gospodarki państw członkowskich. Niezależnie od tego, w jakim kierunku owe reformy miałyby pójść — mówi się o Europie Ojczyzn, czy jednej wielkiej federacji państw — muszę one być przeprowadzone w ciągu kilku najbliższych lat. Na pewno trzeba połączyć wysiłki państw członkowskich i ustalić kierunek, według którego kompetencje władz państwowych nie będą odbierane — mówił dr Paweł Soroka na antenie Telewizji Republika.

Jak dodał gość Adriana Stankowskiego, nie ma woli naszych władz, by Europę opuścić, ale jeśli UE będzie prowadziła wojnę przeciwko naszym władzom, wszystko jest możliwe.

— Działania podobne do wszczęcia wobec Polski takiej procedury mogą podzielić Europę. Konsekwencje mogą doprowadzić do tzw. Europy dwóch prędkości lub podziału na dwie grupy, z czego jedna będzie się sprzeciwiać decyzjom podejmowanym przez drugą. To swego rodzaju wojna, która nie pogłębia integracji i nie umacnia spójności, o co przecież Europa walczy — twierdzi ekspert ds. międzynarodowych.

— Ten paragraf zostanie prawdopodobnie uruchomiony po raz pierwszy i w tym kontekście jest to ewenement. Bardzo ważne będzie więc zachowanie innych państw, które będą podejmowały decyzje. Wiemy, że w pierwszym etapie potrzebny jest głos 22 państw, do czego może dojść, ale w finałowym już potrzebna jest jednomyślność, której prawdopodobnie nie będzie choćby ze względu na Węgry, które zdecydowały się nie występować przeciwko Polsce — mówił dalej gość „Republiki po południu”.

— Pamiętajmy jednak, że Francja i Niemcy zadeklarowały się, że poprą sankcje dla rządu Mateusza Morawieckiego. Do nich mogą dołączyć inne kraje, które będą chciały mieć status mocodawcy i będą liczyć na dobrą współpracę z w/w państwami — dodał dr Paweł Soroka.

Telewizja Republika

Wiadomości

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego

Małgorzata Rozenek spełniła wielkie marzenie. Prezent za pół miliona złotych

Najnowsze

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła