Przejdź do treści
Dr Gajewski: Polski rząd jest źle postrzegany przez liberałów z PE. Czy z rezolucjami, czy bez nich
Telewizja Republika

– Ta debata w PE nie miała wielkiego znaczenia. Pamiętajmy, że to tylko „wskazówki” dla polskiego rządu, poza tym musi być jednomyślność ze wszystkich krajów, a takiej nie będzie. Jesteśmy tego pewni – mówił dr Sebastian Gajewski na antenie Telewizji Republika. Publicysta, wspólnie z Michałem Wróblewskim z działu politycznego dziennika "Fakt" oraz Karolem Gacem z portalu dorzeczy.pl, był gościem "Politycznego podsumowania tygodnia".

DEBATA NT. PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE

PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.

— Mam wrażenie że ta debata nie prowadzi do niczego konstruktywnego. Większość państw musiałaby zgodzić się z twierdzeniami „elity” Unii Europejskiej, a tak nigdy nie będzie. Sformułowania, które padały na forum Parlamentu Europejskiego nijak miało się do rzeczywistości. Moim zdaniem, to poszło za daleko. Z drugiej strony kłótnia pomiędzy polskimi politykami na forum PE dobrze o nas nie świadczy. Polacy przeciwko Polakom nie zakończy się dobrze — mówił Michał Wróblewski z działu politycznego dziennika „Fakt”.

— To skandaliczne sprzeniewierzenie się naszemu krajowi. To wizerunkowa katastrofa Platformy Obywatelskiej, a przy okazji pokazuje, że Grzegorz Schetyna nie panuje nad swoją partią. Jak mogło 6 posłów bardzo znanych zagłosować za sankcjami swojego kraju tylko dlatego, że nie zgadzają się z rządem Prawa i Sprawiedliwości. W Europie Zachodniej rząd nasz nie jest dobrze postrzegany dlatego, że tam władze mają środowiska liberalne, lewicowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ale postawa polskich posłów z PO jest skandaliczna — stwierdził z kolei Karol Gac z portalu dorzeczy.pl.

— Ta debata w PE nie miała wielkiego znaczenia. Pamiętajmy, że to tylko „wskazówki” dla polskiego rządu, poza tym musi być jednomyślność ze wszystkich krajów, a takiej nie będzie. Jesteśmy tego pewni. Głosowanie za rezolucją która Polsce daje sankcje jest dobrą drogą posłów Platformy Obywatelskiej do coraz niższego poparcia, oddalają się od władzy i to jest dobry znak — dodał dr Gajewski.

Jak stwierdził publicysta, „takie rezolucje dla postrzegania naszego kraju nie mają wielkiego znaczenia. Rząd Beaty Szydło i tak jest znienawidzony przez wysokich polityków liberalnych, którzy w UE mają najwięcej do powiedzenia. Bez względu na to, czy do rezolucji dojdzie, czy nie”.

„MARSZ RASISTÓW”

Przyjęta w środę rezolucja wzywa polski rząd aby potępił - jak napisano - ksenofobiczny i faszystowski marsz - jaki miał miejsce w Warszawie w sobotę 11 listopada

— W marszu nie brało udział 60 tys. separatystów rasowych i zdecydowanie nie można zgadzać się na hasła, które były reprezentowane przez mniejszość i to znaczną. Marsz jest bardzo dużą imprezą i nie ma co się dziwić, że byli tam ludzi o skrajnych poglądach. Ale przekaz, który poszedł w świat powinien zostać odkłamany. Na szczęście rząd, prezydent i prezes partii rządzącej zabrali głos i jasno powiedzieli, że nie zgadzają się z hasłami rasistowskimi — mówił dr. Sebastian Gajewski w „Politycznym podsumowaniu tygodnia”.

— Poszły w świat przekłamane depesze, które nie zostały sprawdzone, a korespondenci nie zweryfikowali tych informacji, tylko je opublikowali. Reakcja naszych placówek za granicą powinna być natychmiastowa — tak jak było to w Stanach Zjednoczonych Ameryki — i informacje powinny zostać odkłamane. Ja zdecydowanie nie zgadzam się z hasłami, które poszły w świat, aczkolwiek jest to zrozumiałe, że najbardziej chwytliwe będą najbardziej skrajne hasła. Musimy walczyć z tą — jak można stwierdzić — już wojną informacyjną, która prowadzona jest przeciwko Polsce i Polakom – dodał dziennikarz "Faktu".

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?