Przejdź do treści
22:07 Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił we wtorek wieczorem w powiecie bielskim starosta Andrzej Płonka. To efekt opadów deszczu i niekorzystnych prognoz synoptyków na najbliższe godziny
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dr Ćwiek-Karpowicz o sytuacji na Ukrainie: Rosja rozpocznie grę pt. format normandzki nie działa, stwórzmy coś nowego

Źródło: Telewizja Republika

– To jest bardzo niebezpieczne dla Polski, dla Ukrainy i dla Europy, bo wielość formatów rozmywa odpowiedzialność – mówił w Telewizji Republika dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

30 grudnia przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy po raz kolejny potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy i wycofania stamtąd ciężkiego uzbrojenia – ogłoszono w komunikacie francuskiego pałacu prezydenckiego. W komunikacie napisano, że podczas rozmów ponownie „podkreślono znaczenie pełnego wprowadzania w życie w 2016 roku porozumień z Mińska”.

Rozmowa liderów państw tzw. nomadzkiej czwórki trwała niemal dwie godziny i była to pierwsza rozmowa od ostatniego spotkania w Paryżu z 2 października. Ustalono też termin spotkania, którego celem ma być podsumowanie wprowadzania w życie porozumień z Mińska, na koniec lutego. Czytaj więcej

Jak tłumaczył w studiu Telewizji Republika dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz, obecna sytuacja na Ukrainie jest bardzo niebezpieczna dla całego regionu. Ekspert podkreślił, że chociaż przedłużono sankcje wobec Rosji (wbrew oczekiwaniom władz w Moskwie - red.) i nie oddzielono spraw gospodarczych od porozumień pokojowych, to realizacja porozumień mińskich jest zagrożona. – Rosja rozpoczyna teraz taką grę pt. format normandzki nie funkcjonuje, więc stwórzmy coś nowego – mówił dr Ćwiek-Karpowicz.

Ekspert tłumaczył, że w sytuacji kiedy spotkania pomiędzy stronami trwają, a dodatkowo Stany Zjednoczone są zaangażowane w negocjacje, takie tworzenie nowych rozwiązań nie jest dobre. – To jest bardzo niebezpieczne dla Polski, dla Ukrainy, dla Europy, bo wielość formatów rozmywa odpowiedzialność  – tłumaczył, dodając, że najlepsze byłoby włączenie do negocjacji strony amerykańskiej.

Czytaj więcej:

Edukacja patriotyczna za ponad miliard rubli. Rosja inwestuje w propagandę

Po dwumiesięcznej przerwie normandzka czwórka znów rozmawia o Donbasie

Telewizja Republika

Wiadomości

Tymczasowy ośrodek dla uchodźców blisko polskiej granicy

Europejski Bank Centralny ostrzega: UE coraz bardziej zależna od reżimów autorytarnych

Ostatnie nagranie motocyklisty, którego zabiła niedźwiedzica

Pożar w Katalonii: 18 tys. osób odciętych od świata

Atak nożownika w małej szkole. Nie żyje uczeń

Atak rosyjski na Ukrainę. Polskie myśliwce w powietrzu!

Tankowiec został rozerwany przez eksplozję

Wotum nieufności w Rumunii. Brakuje tylko pięciu podpisów

Trump ostro o Putinie: opowiada nam wiele bzdur

EURO 2025: Druga porażka Polek. Awans już niemożliwy

Woś: zwycięstwo Prezydenta Nawrockiego uruchomiło cały proces gnicia i klęski Tuska!

Hołownia spotkał się z Kaczyńskim. Koalicja "nad przepaścią"?

Maja Hyży po kolejnej operacji. Pokazała, jak stawia pierwsze kroki po zabiegu: „To chód wojowniczki”

Zbigniew Bogucki: Rządząca koalicja jest koalicją pieniądza i strachu

Co się dzieje z Grok-iem? Sztuczna inteligencja Muska używa wulgaryzmów

Najnowsze

Trump ostro o Putinie: opowiada nam wiele bzdur

Pożar w Katalonii: 18 tys. osób odciętych od świata

Atak nożownika w małej szkole. Nie żyje uczeń

Atak rosyjski na Ukrainę. Polskie myśliwce w powietrzu!

Tankowiec został rozerwany przez eksplozję

Tymczasowy ośrodek dla uchodźców blisko polskiej granicy

Europejski Bank Centralny ostrzega: UE coraz bardziej zależna od reżimów autorytarnych

Ostatnie nagranie motocyklisty, którego zabiła niedźwiedzica