– Cieszymy się, że projekt zakładający ochronę życia, został skierowany do dalszych prac w komisjach - mówiła na antenie Telewizji Republika dr Joanna Banasiuk z Ordo Iuris. - Z niecierpliwością czekamy na jego dalsze procedowanie - dodała Banasiuk.
Gościem Macieja Wolnego w programie "Republika na żywo" była dr nauk prawnych Joanna Banasiuk z Ordo Iuris. Rozmowa dotyczyła ustawy antyaborcyjnej, która dziś trafiła do komisji sejmowych.
"Nie można wartościować życia w zależności od fazy rozwoju"
– Dotychczasowe rozwiązania prawne w Polsce, takie jak Konwencja o Prawach Dziecka, mówi, że dziecku należy się pełna ochrona prawna, także przed urodzeniem - mówiła Banasiuk. - W 1997 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził też, że każde życie podlega ochronie. Nie można go wartościować w zależności od fazy rozwoju - dodała rozmówczyni.
"Nowy projekt ma na celu ochronę życia zarówno kobiet, jak i dzieci"
– Należy obalić mit, jakoby projekt przewidujący pełną ochronę życia, pozostawiał na marginesie kobiety - zaznaczyła Joanna Banasiuk. - Projekt ten ma na celu ochronę życia zarówno dzieci jak i kobiet - dodała doktor nauk prawnych.
– Chciałabym zwrócić też uwagę na pewną korelację - w krajach, gdzie poziom ochrony życia na poziomie prenatalnym jest wysoki, równie wysoki jest poziom ochrony okołoporodowej matek - mówiła Banasiuk. Tam, gdzie prawo zezwala na daleko idące zamachy na życie dziecka w okresie prenatalnym, tam mniej chronione są także kobiety - dodała.
"Jeśli chcemy chronić życie dziecka, musimy je chronić także na poziomie prenatalnym"
– Należy odkłamać stanowiska, które krążą w debacie publicznej, jakoby projekt ten miał karać kobiety - mówiła Joanna Banasiuk. - Nie ma żadnego przepisu, który mówiłby o karze dla kobiety. Natomiast jeśli chcemy chronić życie dziecka, musimy chronić je też na etapie prenatalnym ze strony każdego - zaznaczyła prawniczka.
– Jako przykład podam matkę surogatkę, która w 9 miesiącu ciąży dowiaduje się, że jej kontrahent rezygnuje z umowy - mówiła Banasiuk. - Kobieta ta, decyduje się zabić swoje dziecko i pozostaje bezkarna. Czym rożni się nienarodzone dziecko w 9 mies. ciąży od tego, które urodziłoby się na drugi dzień? - pytała rozmówczyni.
–Automatyczna bezkarność jest tak naprawdę reliktem postsowieckim - stwierdziła Banasiuk. - W większości państw demokratycznych, nawet tych, które przewidują dużo bardziej liberalne przepisy niż nasze, wyłączenia podmiotowego nie ma - dodała Joanna Banasiuk.
"Obecny kompromis zabija"
– Jak pokazuje praktyka, obecny kompromis zabija - stwierdziła doktor nauka prawnych. - Podam tu niedawny przykład Wiktorka, który przez pół godziny kwilił w agonii, a lekarze nawet nie próbowali go ratować. System prawny nie zdał egzaminu i niestety nie jest to przypadek jednostkowy - powiedziała Banasiuk.
– Wśród osób, które są w wieku prokreacyjnym, 80 proc. Polaków popiera zakaz aborcji z możliwością ratowania życia dziecka w razie zagrożenia - zaznaczyła Banasiuk. - Oznacza to brak popytu na tzw. podziemie aborcyjne. Nowe rozwiązania umożliwią organom ścigania prawidłowe funkcjonowanie - dodała Joanna Banasiuk z Ordo Iuris.