Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
22:16 Hiszpania: papież odprawił mszę w Bazylice Sagrada Familia w 100. rocznicę śmierci jej twórcy
21:40 Prezydent Karol Nawrocki w liście z okazji 20. rocznicy powstania CBA: wyrażam uznanie dla skuteczności CBA, które od początku swego istnienia pozostaje gwarantem praworządności, bezpieczeństwa ekonomicznego oraz ładu publicznego w Polsce
20:21 Doradca społeczny prezydenta RP Jakub Banaszek: zebrano podpisy do rejestracji komitetu inicjatywy ustawodawczej "Stop banderyzmowi"
18:02 NFZ: w tym roku zaprzestało działalności osiem oddziałów ginekologiczno-położniczych
16:38 KPRP: prezydent Karol Nawrocki otrzymał zaproszenie na urodziny Donalda Trumpa i w niedzielę wybiera się do USA
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skierniewice zaprasza na spotkanie z mec. Jerzym Kwaśniewskim prezesem Instytutu na rzecz kultury prawnej ORDO IURIS oraz posłem Pawłem Sałkiem. 11 czerwca, g. 18:00 Akademia Nauk Stosowanych, ul. Stefana Batorego 64C, Skierniewice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Wrocław zaprasza na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 11 czerwca, godz. 18:00. Siedziba Solidarności, aula Bł. Ks. J. Popiełuszki
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" i Wolni Polacy zapraszają na Różaniec za Ojczyznę i w obronie Krzyża - 11 czerwca, godz. 19:00, Lubin - Rynek - Pomnik Solidarności
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wlkp. zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem 12 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik PRZY PARAFII PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oświęcim zaprasza na spotkanie z dr. Oskarem Kidą 12 czerwca, godz. 18:00 ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 11a, Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie z posłami Mariuszem Krystianem, Pawłem Szrotem. 12 czerwca, godz. 18:00 "Ale Sztuka Bistro", ul. Rynek 14, Chrzanów
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bydgoszcz zaprasza na spotkanie z dr Stefanem Patuszewskim, autorem książki "Bydgoska młodzież na barykadach lat 80 XX wiek". 13 czerwca, godz. 13:00 Biblioteka UKW, I piętro Bydgoszcz
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz 14.00 Park im. J. Waldorffa, przy ul.Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Donald Trump oświadczył "pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych"

Źródło:

Pomimo rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa nadal nie znamy szczegółów w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Było wiele deklaracji w ciągu ostatnich lat, które dotyczyły współpracy Polski z USA w sektorze energetyki jądrowej, lecz do tej pory nie ma żadnych konkretów. Mamy je poznać jeszcze w tym roku.

Donald Trump  oświadczył, że "pracujemy nad umową, która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych".

Trump dodał, że ma to się dziać "przy użyciu technologii, które będą kupowane u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm".

Andrzej Duda poinformował z kolei, że umowa pomiędzy rządami USA i Polski zostanie podpisana w "najbliższym czasie". Stwierdził, że umowa "umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wielkim projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju".

Jak dodał polski prezydent, "podmioty, które będą brały w tym udział już w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są bardzo daleko posunięte".

Andrzej Duda zaznaczył, że negocjacje ze strony polskiej "od dawna" prowadzi minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa przyniosło więc zapowiedź konkretnych wydarzeń. Należy pamiętać, że w ostatnich kilku latach padło kilka zapewnień o ścisłej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, a jak wiemy,  do konkretów wciąż daleka droga.

W listopadzie 2018 r. ówczesny sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisali w Warszawie wspólną deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Przewiduje ona m.in. współpracę w rozwoju energetyki jądrowej.

- Nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, np. jądrowej - powiedział w w Warszawie w lutym 2019 r. Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

W czerwcu 2019 r. podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W listopadzie 2019 r. w Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego, w tym dostawców technologii jądrowych i głównych wykonawców, producentów komponentów, firm inżynieryjnych, operatorów elektrowni jądrowych, izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.

W lutym 2020 r. w Stanach Zjednoczonych gościła silna delegacja polskiego rządu, w której uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka. Rozmawiali oni m.in. z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette oraz urzędnikami Departamentu Stanu.

wnp.pl