Do lasów powracają zapomniane gatunki – Koszatka po 100 latach na Opolszczyźnie

W Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork, należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wykryto koszatkę. Jest to prawdziwy rarytas dla przyrodników, ponieważ koszatki, gatunek chroniony, występują wyłącznie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski, a także niektórych lasach Sudetów.
– Odkrycia koszatki na terenie Opolszczyzny po stu latach dokonano na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym – pracami kieruje dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego – czytamy w informacji prasowej.
(Fot. Stobrawski Park Krajobrazowy)
Biolodzy z UO wykryli również popielicę, chroniony gatunek, aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku.
Dlaczego odkrycie jest tak ciekawe? Ostatni raz w województwie opolskim koszatkę widziano 100 lat temu. Stanowisko koszatki na tym terenie opisano w latach 1901-1975. Jak wynika ze szczegółowych informacji, opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w.
Do października potrwają prace badawcze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Celem naukowców jest odkrycie jeszcze jednego stanowiska badań popielicy, a może nawet kolejnej koszatki.
(Fot. Grzegorz Hebda)
(Wideo: Stobrawski Park Krajobrazowy)
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Dulkiewicz uhonorowała opiekunkę Jerzego Ż., która zaatakowała Nawrockiego

Kaleta komentuje „empatię” Trzaskowskiego: „Facet, który zasłynął tym, że podarował kiedyś kobiecie 20 groszy”

Zandberg chwali Dudę za weto w sprawie składki zdrowotnej
