Do czego doprowadzi rywalizacja na linii USA-Chiny? Ekspert wyjaśnia
Gościem red. Aleksandra Wierzejskiego był politolog dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), który mówił o relacjach amerykańsko-chińskiej i nasilającej się rywalizacji między tymi krajami.
Najistotniejszym obszarem rywalizacji pozostaje gospodarka.
– Widzimy przede wszystkim to pole gospodarcze, czyli walkę o utrzymanie amerykańskiego prymatu w pewnych dziedzinach i agresywną, ekspansywną postawę ChRL, ale w ostatnim czasie, czyli w czasie prezydentury Donalda Trumpa widzieliśmy także ze doszły dodatkowe elementy, czyli chociażby zamieszanie związane z COVID 19 i z pandemią, która rozpoczęła się w Chinach. – zauważył Wróblewski.
– Pamiętajmy również, że mamy polityczny problem w relacjach. To rywalizowanie o palmę pierwszeństwa strategicznego i geopolitycznego w rejonie Morza Południowo-Chińskiego, w rejonie dalekiej Azji – wskazywał politolog.
– Dochodzi jeszcze Hongkong. Po czerwcowym dokręceniu śruby przez panią Carrie Lam, czyli gubernatorkę, czy namiestniczkę tej prowincji, która od 1997 znajduje się de facto w przejściowym okresie pod kontrolą Pekinu, ale był obietnice, że zachowane zostaną wszystkie prawa i wolności obywatelskie, co okazuje się nie być prawdą – mówił ekspert.
– Oczywiście na to wszystko nakłada się plan rywalizacji w obszarze spraw wojskowych. Tutaj również jest walka o palmę pierwszeństwa, bo Chińczycy są, podobnie jak Amerykanie, a może w pewnych aspektach bardziej zaawansowani, jeśli idzie o rozwój technologii broni hipersonicznej,antysatelitarnej, broni laserowej, nie mówiąc o innych kwestiach, jak prace nad rozwojem sztucznej inteligencji. Tutaj wchodzimy do tego szczegółu wojny i rywalizacji gospodarczej tzn. oskarżeń Stanów Zjednoczonych o szpiegostwo przemysłowe – zaznaczył gość programu "Polska na dzień dobry."
#PolskaNaDzieńDobry | Artur #Wróblewski: Chiny stosują według Amerykanów nieuczciwe reguły gospodarcze. Zasady są według nich naruszane, by potanić swoje towary i więcej ich eksportować. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) August 5, 2020
#PolskaNaDzieńDobry | Artur #Wróblewski: W ciągu 35 lat z 3% do 16% wzrósł światowy udział Chin w PKB. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) August 5, 2020
#PolskaNaDzieńDobry | Artur #Wróblewski: Chińczycy wypierają Amerykanów, jeśli chodzi o media społecznościowe, aplikacje czy witryny internetowe. Cenzorują w nich treści i mogą wykorzystywać je do szpiegowania.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) August 5, 2020