– Ta sprawa dla wielu środowisk opozycyjnych jest flagowym elementem walki politycznej i wokół tego będzie się toczyła ich narracja – mówił w studiu Telewizji Republika prezydencki minister Andrzej Dera.
– Ta nowa ustawa o TK rozwiązuje wiele spraw zawartych zaleceniach Komisji Europejskiej – mówił prezydencki minister w poranku Telewizji Republika.
Jak tłumaczył polityk, nowe rozwiązania usprawnią też działanie Trybunału Konstytucyjnego, chociaż dla opozycji wciąż będzie to punkt sporny. – Ta sprawa dla wielu środowisk opozycyjnych jest flagowym elementem walki politycznej i wokół tego będzie się toczyła ich narracja, będą podejmować próby dzielenia – podkreślał Dera. Polityk dodał jednocześnie, że jest przekonany, że spór o TK wygaśnie jesienią.
Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę wraz z 7 innymi ustawami, w sobotę. Prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zakończyły się w parlamencie dwa tygodnie temu. Po podpisaniu przez prezydenta, nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Poprawki Senatu
21 lipca Senat zgłosił 27 poprawek do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprawki dotyczyły m.in. tego, by prezydent nie mógł wnioskować o rozpatrzenie sprawy w Trybunale, poza kolejnością wpływu i tego, że jeśli sąd dyscyplinarny orzekł o usunięciu sędziego z TK, odbywało się bez zgody prezydenta. Poza tym senackie poprawki zakładają opublikowanie wyroków sprzed 20 lipca, z wyjątkiem tych, które są aktami normatywnymi i straciły swoją moc, a także, że zasada kolejności wpływu nie będzie dotyczyła spraw o zgodność z konstytucją celów lub działalności partii politycznych.
22 lipca Sejm przyjął senackie poprawki do nowej ustawy o TK i przekazał dokument do Kancelarii Prezydenta.
Nowa ustawa o TK
Ustawa, oparta na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona przez Sejm 7 lipca. Zgodnie z nową ustawą pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Prezydent podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym
Burzliwa debata w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym