Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zakłada obniżenie emerytury 8 tys. byłych wojskowych. Chodzi o mundurowych służących w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. i w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego – informuje Polskie Radio.
– Przywileje emerytalne związane z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL nie zasługują na ochronę prawną przede wszystkim ze względu na powszechne poczucie naruszenia w tym zakresie zasady sprawiedliwości społecznej - napisano w uzasadnieniu projektu, który jest dostępny na stronie sejmu.
Przypominamy, że sejm w 2009 r. obniżył świadczenia 25 tysiącom osób z cywilnych służ specjalnych i dziewięciu członkom WRON.
Nowa emerytura nie mogłaby być większa niż przeciętna emerytura wypłacane przez ZUS. Przepisów nie można by było zastosować, jeśli emeryt udowodniłby, że przed 1990 r. wspierał osoby działające na rzecz niepodległości. Uzasadnienie projektu zakłada, że obniżeniu będzie poddane 8 tys. emerytur wojskowych, ponad 1 tys. wojskowych rent inwalidzkich oraz ok. 3 tys. wojskowych rent rodzinnych. Zakładane oszczędności mają wynieść ponad 190 mln zł rocznie.
Wiceminister obrony Bartosz Kownacki powiedział w Radiu Zet - Ci generałowie PRL-owscy, którzy na to zasługują, będą mieli ograniczone emerytury.