Przejdź do treści
Czy chlorochina leczy koronawirusa? Odpowiada gen. dyw. prof. Grzegorz Gierelak, dyrektor WIM
Telewizja Republika

Gościem redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W Punkt" na antenie Telewizji Republika był szef WIM w Warszawie, gen. dyw., prof. Grzegorz Gierelak. Wojskowy Instytut Medyczny wysłał do Lombardii polskich lekarzy, aby pomogli włoskim kolegom walczyć z epidemią koronawirusa.

– To zupełnie inna rzeczywistość, inny sposób funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Najprościej i najpełniej określiłbym to jako przewartościowanie wszystkich elementów życia społecznego, do których jesteśmy przywiązani. W tej okolicy wszystko w relacjach międzyludzkich zostało sprowadzone tak naprawdę do podstawowego oczekiwania: zapewnienie bezpieczeństwa, a w zasadzie zachowania zdrowia i życia- mówił o sytuacji w Lombardii prof. Gierelak.

– W ciągu dnia miasto przypomina miasto wymarłe, służby medyczne w zasadzie poruszają się w godzinach nocnych. Lokalny szpital, wielkości porównywalnej z WIM, funkcjonuje tak naprawdę wyłącznie na rzecz pacjentów zakażonych koronawirusem, a wszystkie funkcje, jakie pełnił dotychczas, leczenie innych schorzeń, zostało na razie zawieszone- tłumaczył generał.

– Już po tym pierwszym dniu pobytu zweryfikowaliśmy swoje poglądy na leczenie, np. na kwestię stosowania sterydów. O ile Włosi mają w tym względzie dość jasno zdefiniowane poglądy, o tyle my prowadzimy jeszcze tak naprawdę spory o charakterze akademickim. Tam wszystko, co jest naturalne w takich sytuacjach, jest tak naprawdę oparte na procesach działania. Cała działalność Służby Zdrowia jest sprowadzona do automatycznie wykonywanych czynności-wskazał rozmówca Telewizji Republika.

– Każdy człowiek jest sobie w stanie na pewno wyobrazić, w jakiej kondycji psychicznej są pracownicy szpitala, w którym dziennie umiera 60 osób- podkreślił.

-Trwają ogólnoświatowe testy WHO, gdzie badane są różne leki, np. antymalaryczne. Czy Włosi je stosują te środki? - Zapytała prowadząca.

– Włosi sceptycznie podchodzą do chlorochiny. W swoich standardach stosują ją jednak, tyle że działanie tego leku sprowadza się właśnie do hamowania pewnego szlaku odpowiedzi immunologicznej, która na pewnym etapie staje się wygórowana i organizm tak skutecznie broni się przed wirusem, że aż zaczyna się sam zabijać- powiedział generał Gierelak.

– Stosowanie leków hamujących odpowiedź immunologiczną przynosi tak dobre efekty. Pierwsze doniesienia na temat chlorochiny pochodziły z Chin, nie były poparte dowodami naukowymi, ale wynikały z obserwacji. Lek jest dziś zarówno w USA, jak i w Europie jest stosowany jako skuteczny w COVID-19. Amerykanie uzupełniają go osłonowo, podając konkretny antybiotyk i dodatkowo reklamują, że bardzo dobrze działają wysokie dawki witaminy C-wskazał.

– Ma to w pewnym sensie rację bytu, ponieważ zakwaszając środowisko komórkowe, utrudniamy wirusowi namnażanie się w organizmie ludzkim. Włosi stosują leki używane w leczeniu wirusa HIV, a także przy chorobie Ebola. Na wczesnym etapie zastosowanie mają leki na wirusy z tej samej grupy, co HIV, ale i korona, stosowane wcześniej z powodzeniem w świńskiej grypie. Warunek jest jeden: skuteczność leczenia zależy od optymalnego momentu ich zastosowania. Nie mamy bowiem celowanego leku przeciwko temu konkretnemu wirusowi, dlatego ważne jest, aby poznać warunki ich stosowania-wyjaśnił.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna