Już niedługo Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. Decyzja resortu to efekt realizowania przez Polskę jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Projektowane rozporządzenie będzie stopniowo zaostrzać wymagania jakościowe dla paliw stałych oferowanych na polskim rynku.
Nowe przepisy mają obowiązywać etapami. Po okresie przejściowym pełny zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych wejdzie w życie od 1 lipca 2029 roku.
Resort klimatu i środowiska w uzasadnieniu projektu poinformował, że rozpoczęto prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, "przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał".
„Będą natomiast wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5 (tj.: zawartość popiołu na poziome do 7 proc., zawartość opałowa od 26 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.)
- dodano w uzasadnieniu projektu.
Nowe przepisy przewidują również stopniową zmianę parametrów sprzedawanego węgla. Zgodnie z projektem stopniowo ma zmniejszać się maksymalna zawartość siarki oraz wilgoci w przypadku węgla - kostki, orzecha, groszku i miału.
Źródło: Republika, Nowości Dziennik Toruński
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Dariusz Barski jest legalnym prokuratorem, TK uznał jego skargę
Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni
Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem
Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku