Koronawirus w Polsce. Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się aż 150 powiatów i 70 proc ludności Polski. W czerwonej strefie jest 11 miast wojewódzkich m.in. Warszawa i Kraków W żółtej strefie wciąż znajduje się pozostałe terytorium kraju. Jednocześnie ogłoszono nowe obostrzenia w strefach.
Czerwona strefa - co z maseczkami? Wydarzenia sportowe i kulturalne
- Maseczka ochronna, podobnie jak w strefie żółtej, obowiązuje w przestrzeni publicznej. Nie trzeba jej zakładać w parku i w lesie, a także w ogrodach botanicznych czy na plaży.
- Wprowadzono zakaz organizacji kongresów i targów. Dotyczy on zarówno otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej.
- Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności.
- Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać:
- w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych pod warunkiem: udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni (nie więcej niż 25% liczby miejsc); w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami); zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
- na otwartym powietrzu pod warunkiem: zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów nie przekraczała 100 osób; zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych osób przez wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności; zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między osobami.
ZOBACZ NASZ KORONAWIRUS RAPORT
Czerwona strefa - restauracje, siłownie, kina
- W restauracjach obowiązuje ograniczenie: jedna osoba na 4 mkw. Klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Osłonę ust i nosa musi mieć również obsługa. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte wyłącznie w godzinach 6-22. Obostrzenie dotyczące godzin otwarcia nie dotyczy usług polegających na przygotowywaniu i wydawaniu żywności na wynos lub jej dostarczaniu.
- W przypadku aquaparków i basenów obowiązuje maksymalnie do 75 proc. obłożenia osób, które z nich korzystają.
- Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - w strefie czerwonej wprowadzono zakaz korzystania z tego typu usług.
- Na siłowniach w strefie czerwonej może przebywać jedna osoba na 10 mkw.
- W kinach wprowadzono ograniczenie do 25 proc. publiczności przy zachowaniu 1,5 metra odstępu. Widzowie muszą zasłaniać usta i nos.
Czerwona strefa - kościoły, wesela, transport
- W kościołach obowiązuje 50 proc. obłożenia budynku oraz obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, uczestnicy muszą zachować 1,5 m odległości między sobą lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
- Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy muszą zachować 1,5-metrowy dystans między sobą oraz zakrywać usta i nos.
- W weselach (przyjęciach komunijnych i uroczystościach rodzinnych) od 17 października może brać udział nie więcej niż 50 osób. Uczestnicy są zobligowani do zakrywania ust i nosa.
- W środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. liczby miejsc siedzących.
- W salonach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu może przebywać tylko obsługiwany klient oraz pracownicy.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Bliska współpracownica Tuska blokuje "Republikę" w KPRM, jej partner jest wydawcą w TVN24
TYLKO U NAS