Przejdź do treści
„Czerwic ‘76 stał się zaczynem wolności”. Andrzej Duda w rocznicę „Radomskiego Czerwca”
Fot. PAP/Piotr Polak

Czerwiec 1976 roku, potężny protest robotników, walczących o godność, chleb i prawa obywatelskie, stał się zaczynem wolności, która jest dzisiaj naszym udziałem —– napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów obchodów 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.

- Czerwiec 1976 roku to niezwykle dramatyczny, ale też szczytny rozdział polskiej historii. Potężny protest robotników, walczących o godność, chleb i prawa obywatelskie, stał się zaczynem wolności, która jest dzisiaj naszym udziałem — podkreślił Andrzej Duda w liście zamieszczonym w piątek na stronie Kancelarii Prezydenta.

W jego ocenie nie bez powodu Czerwiec ’76 często nazywamy „Radomskim Czerwcem”. „Strajki i demonstracje uliczne objęły wówczas wiele regionów kraju, jednak najbardziej wstrząsający charakter miały wydarzenia w Radomiu. Akcję protestacyjną rozpoczęli tu robotnicy z Zakładów Metalowych im. gen. ‘Waltera’, a wkrótce ogarnęła ona całe miasto. W wielogodzinnych demonstracjach wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Jednym z najbardziej wyrazistych symboli radomskiego protestu stało się podpalenie bastionu komunistycznej władzy — siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR” — wskazał.

Władza odpowiedziała z całą brutalnością

- Władza odpowiedziała z całą brutalnością. Do walki wkroczyły wzmocnione oddziały MO i ZOMO, ale opór radomskiego społeczeństwa był silny. W tragicznych zajściach śmierć poniosło dwóch demonstrantów: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki. Dzień 25 czerwca zapamiętany został w Radomiu jako dzień gniewu, nieugiętych zmagań, krwi i żałoby. Aresztowanych zastraszano i bito, okrutną represją były radomskie „ścieżki zdrowia”. Jednocześnie komunistyczna propaganda rozpoczęła kampanię oszczerstw wobec uczestników protestów — zaznaczył prezydent.

Jak przypomniał, zapadły „niezasłużone sądowe wyroki, zwolnienia z pracy, zniesławienia i inne szykany. Radom na trwałe znalazł się na komunistycznym indeksie. Szczególnie wstrząsającym wątkiem wydarzeń radomskich stały się losy śmiertelnie pobitego księdza Romana Kotlarza, ukaranego za sprzyjanie protestującym” — zaakcentował.

Radomski Czerwiec nie przeminął bez rezultatów

- Jednak mimo bólu, jaki wywołują w nas wspomnienia o ofiarach, myślimy także o wydarzeniach sprzed 45 lat z poczuciem zwycięskiej dumy. Radomski Czerwiec nie przeminął bez rezultatów. W wyniku protestów zostały cofnięte drastyczne podwyżki cen, które wzbudziły sprzeciw Polaków. To pokazało, że opór ma sens. Obnażone zostały też kłamstwa propagandy o niebywałych sukcesach gospodarczych i o „dialogu partii z narodem”. Najważniejszym jednak efektem było odrzucenie lęku oraz narodziny społecznej, międzyludzkiej solidarności — napisał prezydent.

Czerwiec ’76 — podkreślił — pokazał, jak ludzie różnych środowisk, doświadczeń, poglądów mogą się łączyć „dzięki fundamentalnym wartościom. Jego pokłosiem było także późniejsze powstanie Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Zawiązała się więź ludzi niepokornych i walczących — ludzi pragnących być wolnymi” — wskazał.

- Dziedzictwo Radomskiego Czerwca jest ciągle aktualnym zobowiązaniem. Składamy hołd ofiarom tamtego czasu, oddajemy cześć bohaterom zmagań. Chcemy również, aby przesłanie Czerwca ’76 – przesłanie wolności, godności, prawdy, solidarności i sprawiedliwości – nieustannie nas inspirowało w umacnianiu fundamentów niepodległej Rzeczypospolitej i w kształtowaniu społecznego ładu. Serdecznie dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o Radomskim Czerwcu, za przekazywanie jej młodszym pokoleniom. Nigdy nie wygaśnie nasza wdzięczność dla tych, którzy prowadzili nas do wolnej Polski. Radom – pamiętamy! — dodał.

PAP

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem