Cyberbezpieczna firma. Oto poradnik ENISA
W Polsce działa już ponad 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw, w których pracuje aż 7 mln osób. Wraz z rozwojem techniki i komputeryzacji, firmy otwierają się na internet. Muszą wtedy zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Każda firma, która działa w sieci, jest narażona na atak cyberprzestępców. Wycieki danych klientów, włamania do systemu to częsty manewr osób, które chcą wyłudzić coś w internecie. Naprzeciw im wychodzi ENISA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Agencja opublikowała poradnik. Powstał on na bazie raportu Cyberbezpieczeństwa.
Poradnik został podzielony na trzy kategorie. Pierwszą kategorią to ludzie, którzy są kluczowi. Organizowanie szkoleń dla pracowników w sprawach poufnych danych i ogólnej cyberprzestępczości. Kolejną kategorią są procesy. Każda firma musi regularne audyty. Trzeba tworzyć hasła i co jakiś czas je zmieniać. Nie można zapomnieć o aktualizacji oprogramowania.
Trzecią kategorią są aspekty techniczne, czyli trzeba zadbać o aktualne programy antywirusowe oraz o monitorowanie bezpieczeństwa. Nie można zapomnieć o regularnym tworzeniu kopii zapasowych.
https://www.enisa.europa.eu/publications/cybersecurity-guide-for-smes