Przejdź do treści
Co ósme drzewo w Polsce ma ponad 100 lat. Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów
Fot. Unsplash/christian buehner

Zgodnie z Wielkoobszarową Inwentaryzacją Stanu Lasów kompleksy leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni Polski, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat – informują Lasy Państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Względem ostatniej inwentaryzacji powierzchnia lasów zarządzanych przez państwo wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha.

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że mimo iż lasy dostarczają świeże powietrze, bogatą w składniki odżywcze żywność, składniki do produkcji leków, czystą wodę i przestrzeń do rekreacji, to rocznie na świecie jest traconych 10 mln ha lasów, co odpowiada powierzchni Islandii. Problemem jest również degradacja ziemi, która dotyka prawie 2 mln ha, czyli obszaru większego niż Ameryka Południowa.

Zarówno ONZ jak i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) apelują o odtworzenie zdegradowanych terenów. Przykładem jest Wielki Zielony Mur dla Sahary oraz inicjatywa dla Sahelu. Zostały one zapoczątkowane przez Unię Afrykańską w 2007 r. Posadzenie „zielonej ściany” ma odtworzyć 100 mln ha zdegradowanych gruntów. Inicjatywy mają przyczynić się również do utworzenia 10 mln zielonych miejsc pracy do 2030 r.

W Polsce lasów coraz więcej

Inwentaryzacja w Polsce wykazała, że w ostatnich dziesięciu latach w Lasach Państwowych co roku na każdym hektarze średnio przyrastało 9,19 m sześc. drewna z tego pozyskiwano 5,66 m sześc., czyli 3,63 m sześc. drewna pozostawało i powiększało zasoby.

Leśnicy informują, że aby zwiększyć różnorodność biologiczną w lasach pozostawia się coraz więcej martwego drewna. Przez ostatnią dekadę odnotowano wzrost z ok. 5,7 m sześc./ha do ok. 8,4 m sześc./ha. Od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc.

Dla lasu 10 lat to mało, ale nawet w takim czasie sporo może się w nim zmienić. Spójrzcie na wyniki największej, cyklicznej inwentaryzacji lasów w Polsce - od publicznych po prywatne (30+ tys. powierzchni próbnych) między 2009 i 2019. Jest tak ???? #dlalasudlaludzi #lasy #leśnictwo pic.twitter.com/XWVdDFkldq

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) July 21, 2020

Lasy Państwowe rocznie sadzą w Polsce 500 mln drzew, a na potrzeby polskich lasów rocznie w szkółkach leśnych jest produkowanych 800 mln sadzonek różnych gatunków drzew -(51 proc. są to gatunki iglaste, 49 proc. gatunki drzew liściastych).

Wielu gatunków zwierząt i roślin może przetrwać tylko dzięki ludziom

Utrata i degradacja lasów powodują emisję dużej ilości gazów ocieplających klimat, a co najmniej 8 proc. roślin leśnych i 5 proc. zwierząt leśnych na całym świecie jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Dla wielu gatunków zwierząt i roślin jedyną szansą na przetrwanie są działania prowadzone przez ludzi. O znaczeniu czynnej, zaangażowanej ochrony przyrody wiedzą pracownicy Lasów.

#Dąb jest symbolem mocy, siły i długowieczności, dawniej dęby uważano za drzewa święte. To gatunek światłożądny☀️Jeśli tylko ma wokół siebie dużo przestrzeni, pięknie rozbudowuje koronę???? Jego pień potrafi przyjąć imponujące rozmiary↔️ #ŁącząNasDrzewa
???? K. Jańczuk pic.twitter.com/EHpYj3SdEL

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) March 21, 2021

W Polsce od lat realizowane są projekty mające na celu zachowanie zagrożonych gatunków i dotyczą np. żubrów, głuszców, cietrzewi, rybołowów i sokołów. Leśnicy starają się też restytuować w lasach cisy.

W sumie zadania z zakresu ochrony gatunków i siedlisk są realizowane w stu lokalizacjach na terenie kraju i dotyczą ochrony 30 cennych gatunków i 30 rodzajów siedlisk.

Pierwszy dzień wiosny to także #MiędzynarodowyDzieńLasów. Tego dnia wystartuje również kampania #ŁącząNasDrzewa, która potrwa do końca kwietnia. Z uwagi na aktualne ograniczenia zachęcamy wszystkich????‍♂️????‍♀️????do leśnych spacerów w gronie najbliższych. Więcej????https://t.co/QIjIQhT2U2 pic.twitter.com/UXdp4kD2vn

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) March 19, 2021
PAP/Radio Maryja

Wiadomości

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia

Most nad rzeką Bóbr na DK94 został otwarty

Polska spadła na 30. miejsce w rankingu FIFA

Kolejna duża inwestycja w zawieszeniu! Tym razem - zakłady petrochemiczne w Gdańsku

Prezydent o koalicji 13 grudnia: Opieszałość kosztuje

UWAGA na fałszywe linki do zakupu książki „Zgoda”!

Tarczyński ostro w PE: Lewactwo doprowadza do tragedii! [WIDEO]

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20