Papierowe recepty nie znikają, chociaż od 8. stycznia wchodzi w życie obowiązek wypisywania elektronicznych recept.
- Zgodnie z prawem jest szereg przypadków, w których lekarz będzie mógł wystawić receptę papierową - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. To na przykład recepty pro auctore i pro familiae czyli takie, które wystawia się dla siebie i swoich bliskich.
Lekarz będzie też mógł wystawić receptę papierową, kiedy nie będzie dostępu do systemu i Internetu, na przykład podczas wizyt domowych. Taka recepta będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, a lek będzie objęty refundacją.
Wiceminister Cieszyński zapewnił, że lekarze nie będą karani za wypisywanie recept papierowych po 8. stycznia. - Nie przewidujemy jakichkolwiek kar dla lekarzy, którzy nie wystawiają jeszcze e-recepty. Wiemy, że każda duża zmiana systemu ochrony zdrowia wymaga czasu na wdrożenie - podkreślił Janusz Cieszyński.
- Jestem przekonany , że dzięki dobrej współpracy z samorządem lekarskim i aptekarskim uda się wprowadzić te zmiany w taki sposób, żeby nie stracili na tym pacjenci - dodał wiceminister. W sumie ponad 80 tysięcy lekarzy wystawiło już receptę elektroniczną.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zapewniali, że jak wygra Trump, wyjadą z USA. Czy amerykańscy celebryci spełnią teraz swoje zapowiedzi?