Przejdź do treści

Co dalej z immunitetem Brauna? Znamy odpowiedź!

Źródło: Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Prokurator krajowy Dariusz Barski zapowiedział złożenie wniosku o uchylenie immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi (Konfederacja), o czym poinformował dziś na antenie TVN24 minister sprawiedliwości Adam Bodnar. I jak dodał - sprawa dotycząca zakłócenia obchodów Chanuki i dwie inne sprawy zostaną rozpoznane wspólnie.

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu wykluczył posła Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. 

Do incydentu odniósł się minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który przekazał, że m.in. o tej sprawie rozmawiał ponad godzinę z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim. "Rozmawialiśmy o różnych sprawach, dotyczących funkcjonowania prokuratury, o kwestiach organizacyjnych, dotyczących wynagrodzeń, sytuacji pracowników prokuratury i o ostatnich awansach. Natomiast także rozmawialiśmy o sprawie, która myślę, że jest bardzo ważna dla opinii publicznej, czyli sprawie Grzegorza Brauna" - powiedział Bodnar. 

Szef MS poinformował, że otrzymał "dość kompleksowy" dokument dotyczący postępowań wobec Grzegorza Brauna. "Tych spraw było sporo. Niektóre z nich nawet były znane opinii publicznej, ale gdzieś odeszły w zapomnienie", mówił.

Przypomniał, że były to sprawy dotyczące m.in. byłych ministrów zdrowia Łukasza Szumowskiego i Adama Niedzielskiego, czy sprawa wypowiedzi na temat premiera Mateusza Morawieckiego. "Mam wrażenie z lektury tego co się działo, że chyba brakowało pewnej determinacji i konsekwencji - jeśli chodzi o identyfikowanie wszystkich tych spraw i ściganie Grzegorza Brauna", ocenił.

Dodał, że kluczowe są zwłaszcza dwie wcześniejsze sprawy. "Jedna to słynne zniszczenie symbolicznej choinki postawionej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich, a druga to atak w czasie wykładu profesora historii z Niemiec. To był wykład, który się odbywał w Domu Spotkań z Historią; tutaj nawet nie trzeba większych informacji, żeby widzieć, że mogło dojść do popełnienia czynów zabronionych", zaznaczył. 

Bodnar poinformował, że prokurator Dariusz Barski zapowiedział, że najprawdopodobniej sprawa zakłócenia obchodów Chanuki, zniszczonej choinki oraz ataku na profesora zostaną połączone do wspólnego rozpoznania. Barski "zapowiedział też złożenie wniosku o uchylenie immunitetu" posłowi Braunowi. 

"Warto podkreślić, że trzeba jeszcze przeprowadzić różne czynności procesowe, bo to co jest istotne (...) w kontekście wniosku o uchylenie immunitetu nie można sobie pozwolić na błąd, tzn. trzeba sformułować poprawnie wszystkie zarzuty", mówił Bodnar. Jak tłumaczył, po uchyleniu immunitetu nie można rozszerzyć zarzutów o kolejne.

"Widziałem w oczach pana prokuratora (Dariusza Barskiego - red.) dużą determinację, żeby sprawę dobrze poprowadzić", powiedział Bodnar.

Zwrócił też uwagę, że w sprawie ostatniego incydentu wszyscy, poza Grzegorzem Braunem, mówią innym głosem.

Pytany o to czy myśli, że przypadek Grzegorz Brauna będzie pierwszym przypadkiem, gdy poseł straci mandat poselski w czasie trwaniu kadencji w związku z przestępstwem, które popełnił odparł, że nie chciałby uprzedzać faktów. "Poczekajmy na konkretne działania procesowe; zauważmy że po uchyleniu immunitetu też trzeba przeprowadzić całe postępowanie. Natomiast tych spraw się faktycznie panu posłowi Braunowi nazbierało i możemy mieć wrażenie, że towarzyszyło temu swoiste ciche przyzwolenie na różne czyny, skoro wcześniej nie były one tak poważnie ścigane", mówił.

Zachowanie posła Brauna spotkało się z ostrą reakcją marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który wykluczył go z obrad; szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki skierował do Prokuratury Krajowej wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Brauna. Czyn Brauna został potępiony też przez wielu przedstawicieli polskiej sceny politycznej; sprawa jest szeroko komentowana także za granicą.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Wypadek na A2. Jedna osoba ranna, utrudnienia drogowe

Izrael uderzył infrastrukturę wykorzystywaną przez terrorystów

11 ofiar spłonęło w kawiarni. Jedna cudem ocalała

Prywatny samolot uderzył w dom, dwie osoby nie żyją

Demokrata oskarża Republikanów. Trump i Musk bez znieczulenia

Zamieszki w Monrowii. Budynek parlamentu w ogniu

Pistorius znowu zaszokował świat. Dziewczyna podobna do zabitej

Starmer pouczył Trumpa w sprawie Ukrainy

Drony uderzyły w Nowoszachtyńsk w Rosji, rafineria w ogniu

"Szlak baśni, marzeń i gwiazd". Kiedy otwarcie plenerowej wystawy rzeźb

12 miliardów zarobił w jeden dzień. Kosmiczny majątek Muska

Który polityk pozywa za satyryczne okładki?

Ważny apel Karola Nawrockiego. Niech rząd przywróci zerowy VAT na żywność!

Woś: Tusk jest przestępcą, stoi na czele zorganizowanej grupy przestępczej

Ósma rocznica zamachu w Berlinie. Pierwszą ofiarą zamachowca był Polak, Łukasz Urban

Najnowsze

Wypadek na A2. Jedna osoba ranna, utrudnienia drogowe

Demokrata oskarża Republikanów. Trump i Musk bez znieczulenia

Zamieszki w Monrowii. Budynek parlamentu w ogniu

Pistorius znowu zaszokował świat. Dziewczyna podobna do zabitej

Starmer pouczył Trumpa w sprawie Ukrainy

Izrael uderzył infrastrukturę wykorzystywaną przez terrorystów

11 ofiar spłonęło w kawiarni. Jedna cudem ocalała

Prywatny samolot uderzył w dom, dwie osoby nie żyją