Przejdź do treści

Chludziński: Pakiet antykryzysowy pozwoli przetrwać małemu i średniemu biznesowi

Źródło: Telewizja Republika

Gościem red. Ryszarda Gromadzkiego w programie „W Punkt” był Marcin Chludziński prezes grupy KGHM, który przybliżył działania jakie podejmuje spółka w walce z koronawirusem.

Redaktor Ryszard Gromadzki zauważył, że KGHM to koncern, zatrudniający w różnych częściach świata ok, 30 tysięcy pracowników. Prezes Marcin Chludziński zapewnił jednak, że spółka podejmuje zdecydowane działania w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Po pierwsze stosujemy zalecenia GIS stosujemy zarządzenia wynikające z rozporządzenia o stanie epidemicznym, ale także wkładamy dużą energię w wyjaśnianiu ludziom tego zjawiska, bo w tym wątku panuje bardzo dużo dezinformacji.  (…) staramy się tłumaczyć prawdziwą naturę tego zjawiska i tej choroby. Robimy to przez nasze infolinie i nagrania w naszej telewizji oraz poprzez plakaty informacyjne. – podkreślił Chludziński.

– Oprócz tego są konkretne działania profilaktyczne podejmowane w firmie. Już jakiś czas temu zakazaliśmy wyjazdów krajowych i zagranicznych. Prosiliśmy o to, by osoby wracające z zagranicy pozostały jakiś czas w domu. Bardzo ważne jest, żeby wszędzie były dostępne środki biobójcze, płyny dezynfekujące. Zwiększyliśmy ich stypność. Dezynfekujemy miejsca, gdzie przebywają ludzie. Podejmujemy także działania w obszarze wsparcia instytucji państwa – wyliczał.

Niedawno KGHM ogłosiło, że rozpocznie produkcję płynu do dezynfekcji. Jak zaznaczył gość Telewizji Republika dzięki tej inicjatywie spółka zaopatrzy m.in. placówki służby zdrowia.

– Widząc, że jest zdecydowanie duża potrzeba i większy popyt na te środki firma Nitro doprowadziła w ciągu 10 dni do produkcji takiego płynu. – podkreślił Chludziński.

– To był ogromny wysiłek. Dzięki temu będziemy w stanie zaopatrzyć te instytucje, które najbardziej tego potrzebują, a które na co dzień pracują z ludźmi. Chcemy pomóc zarówno służbom i służbie zdrowia, by pracowali bezpiecznie. – zaznaczył.

Płyn do dezynfekcji nie jest jednak jedynym działaniem, jaki podejmuje KGHM, by wesprzeć rząd i społeczeństwo w czasie pandemii.

– Firma KGHM ZANAM produkuje maseczki chirurgiczne i w tym tygodniu rozpoczęła szycie fartuchów ochronnych. Są też inne działania - przekazujemy pieniądze i pomagamy w zakupie środków ochrony szpitalom, pomagamy zapewnić miejsca na kwarantannę (…) Przekazaliśmy też środki ochrony osobistej dla Ministerstwa Zdrowia i wojewody dolnośląskiego. Przekazaliśmy też wodę. Jedna z naszych firm produkuje wodę „Staropolanka”. Wszystkie szpitale wyznaczone do walki z koronawirusem otrzymają niebawem transport tej wody. Pomogliśmy także skompletować sprzęt medyczny. – relacjonował prezes.

Zapewnił także, że firma jest przygotowana na ewentualny kryzys.

– Do tej zmienności świata i potencjalnych kryzysów przygotowywaliśmy się w roku 2019. W strategii, jaką zaczęliśmy realizować założyliśmy, że świat jest bardzo zmienny, a zjawiska, które widzimy, takie jak wojny handlowe, powodują, że z miesiąca na miesiąc może zmienić się sytuacja a makroekonomiczna. (…) Oczywiście to jest tak, że to zjawisko, z którym mamy do czynienia to tzw. czarny łabędź (…), czyli zjawisko (…), które pojawia się w sposób niemożliwy do sprognozowania i wywołuje kryzysy. – wskazywał.

– Póki co, nie widzimy zakłóceń w handlu – stwierdził.

– Musimy się przypatrywać temu, co w najbliższym czasie pojawi się w świecie, jeśli chodzi o popyt i produkcję przemysłową i podejmiemy decyzje, które pozwolą nam przejść przez ten trudny czas z jak najmniejszym negatywnym wpływem na działanie firmy – mówił.

Chludziński odniósł się również do pakietu antykryzysowego, przygotowanego przez rząd i prezydenta. W jego ocenie ułatwi to wielu przedsiębiorcom przetrwanie trudnego czasu pandemii.

– Pakiet rozwiązań przygotowany przez rząd i sektor finansowy (…) to bardzo kompleksowe podejście, które pomoże przejść małemu i średniemu biznesowi przez ten trudny czas. Jeśli jednak ktoś oczekuje, że w ciągu 3 tygodni uda się stworzyć narzędzie, które spowoduje, że przywrócimy stan sprzed kryzysu, to jest to niemożliwe. – zauważył.

Telewizja Republika

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej