Chcesz szerzyć postawy patriotyczne wśród młodych? Weź udział w konkursie!
14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w ARMIĘ KRAJOWĄ. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Korzenie AK sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.
- Fenomen ARMII KRAJOWEJ zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko okupowanej podczas II wojny światowej Europy. Żołnierze AK, wierni Polsce, na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z Niemcami i Sowietami. To Oni, tak jak żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, tocząc bitwy, organizując tysiące akcji dywersyjnych i sabotażowych, przyczynili się do skrócenia wojny i zwycięstwa sił alianckich. - mówi dr Paweł Warot, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. Zapraszamy przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz drużyny harcerskie do wzięcia udziału w konkursie pn. „AK 80. Największa podziemna Armia Europy”, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej oraz propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej-Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.
Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, średnich oraz drużyn harcerskich. Młodsi uczestnicy za zadanie mają wykonanie projektu Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w dowolnej technice, natomiast uczniowie klas VII – VIII oraz szkół średnich – pracę multimedialną w formie infografiki bądź
wideoklipu upamiętniającego żołnierzy AK (max 1 slajd/120s.).
Skany prac i podpisanych dokumentów należy wysłać do 20 lutego 2022 r. na adres: [email protected] Oryginały na adres: 43 Batalion Lekkiej Piechoty Al. Wojska Polskiego 7, 14-500 Braniewo (liczy się data stempla pocztowego). Więcej szczegółów dotyczących konkursu w regulaminie. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 lutego 2022 r.
Konkurs został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Programu „Niepodległa”. Patronem medialnym wydarzenia jest TVP Historia.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty