Przejdź do treści
Chcesz szerzyć postawy patriotyczne wśród młodych? Weź udział w konkursie!
Fot.materiały prasowe

14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w ARMIĘ KRAJOWĄ. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Korzenie AK sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.

- Fenomen ARMII KRAJOWEJ zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko okupowanej podczas II wojny światowej Europy. Żołnierze AK, wierni Polsce, na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z Niemcami i Sowietami. To Oni, tak jak żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, tocząc bitwy, organizując tysiące akcji dywersyjnych i sabotażowych, przyczynili się do skrócenia wojny i zwycięstwa sił alianckich. - mówi dr Paweł Warot, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. Zapraszamy przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz drużyny harcerskie do wzięcia udziału w konkursie pn. „AK 80. Największa podziemna Armia Europy”, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej oraz propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej-Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, średnich oraz drużyn harcerskich. Młodsi uczestnicy za zadanie mają wykonanie projektu Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w dowolnej technice, natomiast uczniowie klas VII – VIII oraz szkół średnich – pracę multimedialną w formie infografiki bądź
wideoklipu upamiętniającego żołnierzy AK (max 1 slajd/120s.).

Skany prac i podpisanych dokumentów należy wysłać do 20 lutego 2022 r. na adres: [email protected] Oryginały na adres: 43 Batalion Lekkiej Piechoty Al. Wojska Polskiego 7, 14-500 Braniewo (liczy się data stempla pocztowego). Więcej szczegółów dotyczących konkursu w regulaminie. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 lutego 2022 r.

Konkurs został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Programu „Niepodległa”. Patronem medialnym wydarzenia jest TVP Historia.Usunięto obraz.

materiały prasowe

Wiadomości

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Bosak: nie dla Trzaskowskiego, nie dla Sikorskiego!

Czapeczki z folii aluminiowej miały chronić przed NATO

Marszałek Szymon Hołownia wygwizdany podczas obchodów Święta Niepodległości!

Trump potwierdza: Mike Waltz zostanie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Mrowińska: mąż Kingi Gajewskiej powinien podać się do dymisji!

Jaki o Hołowni: Putina chciał wgniatać w ziemię, a teraz ...

Internet reaguje na tajemnice rodziny Gajewskich

Kuź: zaproszenie na spotkanie z Trumpem, to ogromne wyróżnienie dla prezydenta Andrzeja Dudy

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?